Kihez forduljunk, ha nem tetszik a hangunk?

A hang minősége sokat elmond rólunk, már az első bemutatkozás során. Ha nem a megfelelő hangszínen beszélünk, segíthet a beszédterápia, ám a beszéd közbeni rekedtséget, köhécselést, gyakori torokfájást is érdemes foniáterrel kivizsgáltatni.

A testalkat és a hangképző szervek egyéni eltérései miatt, bizonyos mértékben anatómiailag meghatározott, hogy milyen hangon beszélünk. Emiatt a magas, vékony alkatúaknak gyakran mélyebb a hangja, az alacsonyabb, rövid nyakú személyeknek pedig általában magasabb.

Az anatómiai adottságok ellenére sokan nem megfelelően használják a hangjukat, a torokfájás is jelentkezhet - mondja dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

A hosszantartó rekedtséggel érdemes orvoshoz fordulni

Speciális eset: a kamaszkori mutálás

Fiúk és lányok esetében a serdülőkor velejárója a mutálás : a gége, és ezzel együtt a hangszalagok méretbeli változása, ami a hang megváltozását eredményezi. Férfiak esetében ez lényegesen szembetűnőbb, mint nőknél. A folyamat normál esetben spontán végbemegy, az időnként gyorsan változó, hol mély, hol magas hangszín stabillá válik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha ez a folyamat nem zajlik le 12-17 év között, akkor elhúzódó mutálásról beszélünk: a hangszín továbbra is ugrál, beszéd során a hang hirtelen elcsuklik, váltakoznak a magasabb és mélyebb hangok, illetve női hangszín jellemzi a meglett férfit. Ilyen esetben érdemes szakemberhez fordulni, mert megfelelő kezeléssel, a stabil férfihang elérésével a gyermek önbizalmát is megerősíthetjük.

A rekedt hang csak a bárénekesnőknek áll jól, mindenki másnál a hangszálak valamilyen eltérésére utal. Pontosan mi okozhatja ezt az eltérést, milyen betegségek állhatnak a hátterében?

A rekedtség betegséget is jelezhet

A krákogás és rekedtség sokszor együtt jár. Nem ritka, hogy a rendszeres torokköszörülés okozza a rekedtséget, vagy fordítva, az állandó rekedt hangot próbálja a beteg krákogással megszüntetni – mondja dr. Holpert Valéria. A probléma kiváló oka néha egészen banális: sokan egyszerűen kevés folyadékot fogyasztanak napközben és emiatt kiszárad a torkuk.

Aki rosszul használja a hangját, túlerőlteti, vagy rendszeresen dohányfüstös környezetben tartózkodik, netán maga is dohányzik, szintén hamar berekedhet. A több hete fennálló, esetleg köhögéssel, nyelési fájdalommal is járó rekedtség esetén mindenképp javasolt orvoshoz fordulni, mert ez a tünet súlyosabb betegséget – reflux, gége-, vagy pajzsmirigy daganat , allergia – is jelezhet.

Orvosi kivizsgálás és beszédterápia

A felsorolt panaszok kezelésével a fül-orr-gégészeten belül, a hangképzési zavarok vizsgálatára specializált szakember a foniáter foglalkozik. A vizsgálat során először kizárja azokat az anatómiai eltéréseket, - daganat, hangszalagpolip, krónikus gyulladás, hangszalagcsomók - amelyek közrejátszhatnak a panaszok megjelenésében. Ha semmilyen szervi elváltozás nincs, akkor beszédterápiás foglalkozások segíthetnek.

„A hangterápia segítségével elsajátítható a helyes légzés, a pontos artikuláció, a lágy hangindítás, a megfelelő hangosítás és minden olyan képesség, amely jó hangképzést eredményez, ilyen módon pedig a hang kifáradásának és az elhúzódó mutáció tüneteinek, vagy a rekedtségnek megszűnését eredményezi.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.