Komoly betegség állhat az orrvérzés mögött

Többtucatnyian küzdhetnek Magyarországon is a látszólag megmagyarázhatatlan tünetegyüttessel, amely a Gaucher-kór velejárója. Pedig a betegség könnyen, akár gyors vérteszttel is diagnosztizálható.

A Gaucher-kór egy könnyen, fájdalommentesen diagnosztizálható és kezelhető, veleszületett anyagcserebetegség: zsírszerű anyagok halmozódnak fel a szervezetben, többnyire a lépben, a májban, a csontokban. Így többek között megnagyobbodott lép, májkárosodás, véralvadási zavarok, csontszövet-pusztulás, maradandó mozgáskárosodás, csontfájdalom, csontritkulás, csontkrízis alakulhat ki, ha a beteg nem kap kezelést.

A Gaucher-kórra jellemző tünetek a máj, a lép megnagyobbodása, a csontfájdalmak, a csontfejlődési rendellenességek kialakulása. Alacsony vérlemezkeszám, a fehérvérsejtek számának csökkenése is jellemző a betegekre. Kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Csecsemőkorban életveszélyes is lehet

Százezer emberből kettőnél diagnosztizálható a betegség, és tulajdonképpen bármilyen életkorban kialakulhat. Legsúlyosabb típusa a csecsemőkori, amely életveszélyes helyzetek kialakulásához is vezethet. Ezért is fontos a betegség időbeni felismerése, illetve a megelőzés, a részvétel a genetikai tanácsadáson, és így a kockázatok felismerése, elkerülése.

A főbb tünetek, amelyeket a beteg észlelhet: krónikus fáradtság, végtagfájdalom, bélpanaszok, illetve véralvadási zavarokból következő erős orrvérzés , ínyvérzés, elhúzódó és görcsös menstruáció. A betegek csontjai törékenyebbek az átlagosnál, gyakran tapasztalható órákig, napokig tartó, szinte elviselhetetlen csontfájdalom. Pogány Gábor, a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetségének (Rirosz) elnöke szerint több tucatnyian lehetnek olyanok hazánkban is, akik akár évek óta, orvostól orvosig járva sem tudják, hogy mi okozza tüneteiket. Pedig a betegség egyszerű vércseppteszttel kimutatható.

Menstruációs görcsök és erős orrvérzés is jelentkezhet a betegeknél
Menstruációs görcsök és erős orrvérzés is jelentkezhet a betegeknél

Ma már kétféle terápiás lehetőség is rendelkezésre áll, így rendkívül jó eredmények érhetőek el a kezelésben - vélik szakemberek. Megfelelő kezelés mellett az érintettek panaszmentesek, teljes életet élhetnek. A betegek számára Magyarországon is van elérhető terápia, a Szent László Kórház hematológia és őssejt -transzplantációs osztályának szakorvosai hosszú évek óta vesznek részt a Gaucher-betegek kezelésében - írja közleményében a Rirosz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Minden év októberének első napján, a Gaucher-napon hívják fel a figyelmet erre a ritka és kevésbé ismert betegségre. Sokszor az orvosok is félrediagnosztizálják a tüneteket, és a panaszok okát más betegségre vezetik vissza. Hatásos terápia pedig már 1991-től ismert, és gyors javulást eredményez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az északkeleti harmadot leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Számottevő csapadék nem várható. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra