Különleges műtüdővel mentettek meg egy újszülöttet

Először szállítottak ECMO-készülékre kapcsolt újszülöttet hosszabb úton Magyarországon: Szegedről a budapesti Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetbe (Gokvi) vittek egy életveszélyben lévő újszülöttet.

Jelentősen segíthet visszaszorítani az újszülöttkori halálozást az úgynevezett kengurumódszer - derült ki egy nemzetközi kutatásból. Részletek itt.

Az ECMO gyakorlatilag egy egyfajta műtüdő, amely a testen kívülre vezetett vér oxigéntelítésére és a szén-dioxid eltávolítására szolgál. A Gokvi csütörtöki kiadott közleménye szerint az intézet szakorvosai végezték el az első újszülöttkori hosszú távú ECMO-támogatott szállítást az országban. A beavatkozás Szegeden történt egy olyan újszülöttön, akinél magzatvíz belégzése után súlyos állapot alakult ki, életmentésre volt szükség. Az újszülöttkori probléma olyankor alakult ki, amikor fertőzött magzatvíz jut a tüdőbe, súlyos károsodást okozva.

Újszülötteknél rendkívül bonyolult feladatot jelent az életmentő ECMO-kezelés
Újszülötteknél rendkívül bonyolult feladatot jelent az életmentő ECMO-kezelés. Fotó: illusztráció, Getty Images

A Szegeden született újszülött állapota a gépi lélegeztetés és korszerű gyógyszeres kezelés ellenére gyorsan romlott, az oxigénellátása csak ECMO-készülékkel volt biztosítható. Az újszülöttet ezt követően szállították Szegedről Budapestre a Gokvi szakemberei a Gyermekszív Központba. A beavatkozás május 28-án zajlott, a riasztás után két gyermekszívsebész, egy aneszteziológus, egy műtősnő és egy pumpatechnikus asszisztens utazott Szegedre. A csecsemő állapota néhány nap alatt stabilizálódott, szerdán már le lehetett venni az ECMO-készülékről, csütörtökön pedig áthelyezték az I. számú Gyermekgyógyászati Klinikára.

Az ECMO a szív és a tüdő működését is pótolja

Magyarországon ez volt a második olyan újszülöttkori speciális szív-tüdő támogató eszközös kezelés, amely keretében súlyos újszülöttkori tüdőbetegségben ECMO-készüléket alkalmaztak. Néhány héttel ezelőtt volt az első ilyen alkalom, szintén a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet Gyermekszív Központjában, ugyancsak sikeresen. Az újszülöttkori sajátosságok miatt, bár elsősorban a tüdő volt mindkét esetben beteg, az ebben a korosztályban használt ECMO-kezelés egyszerre pótolja a szív és a tüdő működését. Tekintettel a kettős szervpótlásra, ezeket az újszülötteket gyermekszívsebészeti központba kell szállítani, és amíg a tüdő nem gyógyul megfelelően, biztosítani kell ezt a kettős támogatást.

A szegedi csecsemő volt az első olyan újszülött, aki vidékről, hosszabb szállítással került az intézetbe. Egy újszülöttnél technikailag is bonyolultabb az ECMO, mint egy nagyobb gyereknél, a szállítási kockázat egy csecsemő esetében pedig sokkal nagyobb lehet, így a földi szállítás volt a legbiztonságosabb. Az egészségügyi csapat így könnyebben és biztonságosabban el tudta látni a beteget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.