A lépnek nagy szerepe van a vérképzésben, illetve az immunrendszer megfelelő működésében. Segít eltávolítani az elöregedett és károsodott vörösvérsejteket, és képes limfocitákat is előállítani (ezeknek a sejteknek rendkívül nagy szerepe van a fertőzések elleni küzdelemben), emellett vörösvérsejtek és vérlemezkék raktáraként szolgál.
A lépmegnagyobbodás soha nem normális jelenség és számos betegség állhat a hátterében, például daganatos betegségek, gyulladások , fertőzések vagy akár sérülések is. A lépmegnagyobbodás tünetei közé tartozik a rekeszizomfájdalom és a gyakori csuklás (a lép elhelyezkedése miatt, a megnagyobbodott lép ugyanis irritálhatja a rekeszizmot). Fájdalmat érezhetünk például a has bal felső részében is. A fájdalom kisugározhat a hátba, főleg annak felső részébe is. Ha a megnagyobbodott lép a gyomrot is nyomja, előfordulhat, hogy a páciens csak kis mennyiségeket tud egyszerre enni, ennek következménye súlyvesztés lehet.
A lép funkciójának csökkenése miatt egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például fáradékonyság Milyen problémák okozhatnak a leggyakrabban lépmegnagyobbodást? Elsősorban a vérképzéssel, vörösvérsejtekkel kapcsolatos zavarok, például a vörösvérsejtek nem megfelelő alakja, ez ugyanis befolyásolhatja a lép azon képességét, hogy a vért "megszűrje". Lépmegnagyobbodást okozhat a lépet a véráramba bekötő vérerek zavara, mely májbetegségekkel, vagy akár veleszületett szívbetegségekkel is összefügghet. Problémát okozhatnak a különböző daganatos betegségek, az anyagcserét okozó betegségek, a fertőzések (például a hepatitisz , a malária, a tuberkulózis), valamint a lépet érő sérülés, trauma is.
A megnagyobbodott lép általában szabad kézzel is kitapintható (a normális méretű nem), de képalkotó eljárások, például MRI vagy ultrahang segítségével is megállapítható méretének változása.
A lépmegnagyobbodás kezelése elsősorban az azt okozó betegségtől függ. Időnként azonban a lép eltávolítására is szükség lehet. Bizonyos esetekben azonban elegendő a tünetek csökkentése, és annak kivárása, hogy a lép visszaálljon az eredeti méretére.
A megnagyobbodott lép szövődményei között a legsúlyosabb az lehet, ha az annyira "megnő", hogy a bordák már nem tudják azt megvédeni, így a legkisebb trauma is annak sérülését, bevérzését vagy megrepedését okozhatja. Ez pedig akár az életet is veszélyeztető belső vérzéssel járhat együtt.
A lép megnagyobbodását bizonyos esetekben nem lehet megelőzni, de az, ha igyekszünk elkerülni a májbetegségeket (például az alkoholfogyasztás mérséklésével ), vagy ha beoltatjuk magunkat hepatitisz ellen, azzal jelentős mértékben csökkenthetjük a lépmegnagyobbodás esélyét.