Meglepő bajt okozhat a pikkelysömör

Akár kétszer magasabb lehet egyes emésztőrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata a pikkelysömörrel küzdők körében.

Hogyan kezelhető a pikkelysömör? Részletek itt.

A pikkelysömör, avagy a pszoriázis egy krónikus, nem fertőző bőrbetegség, amely világszerte mindenhol igen elterjedt. Legfontosabb tünete a vörös színű, hámló papulák és plakkok megjelenése a bőrön. Bár ezek az elváltozások kezelés hatására elmúlnak, később újból és újból visszatérnek. A gyulladásos bőrpanaszok mellé esetenként fájdalmas ízületi gyulladás is társul. A kórkép pontos kiváltó okai nem ismertek, csupán azt tudjuk, hogy a nemkívánatos folyamatok immunológiai eredetűek.

Az emésztőrendszer is érintett lehet

Korábbi kutatások már felvetették, hogy a pszoriázis kialakulásában hasonló genetikai tényezők játszhatnak szerepet, mint az úgynevezett gyulladásos bélbetegségekében (IBD). Utóbbi kifejezés két - ugyancsak immunrendszeri zavarhoz köthető - kórképet foglal magában, az egyaránt a gyomor-bél traktus krónikus gyulladásával járó Crohn-betegséget és a fekélyes vastagbélgyulladást (colitis ulcerosát).

Pikkelysömör esetén magasabb a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának kockázata
Pikkelysömör esetén magasabb a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának kockázata

Bizonyított a kapcsolat

Néhány éve a tajvani Chang Gung Kórház kutatói összesen kilenc korábbi tanulmány, illetve azokon keresztül több mint hétmillió ember adatait áttekintve kimutatták, hogy valóban létezik szignifikáns kapcsolat az IBD és a pikkelysömör között. A bőrbetegséggel küzdő páciensek körében ugyanis két és félszer magasabbnak bizonyult a Crohn-betegség előfordulási aránya, illetve 70 százalékkal magasabbnak a fekélyes vastagbélgyulladás megjelenésének valószínűsége.

Továbbra is talány ugyanakkor az orvostudomány előtt, hogy ez a kapcsolat egészen pontosan milyen alapokon nyugszik. Mindenesetre a tajvani szakemberek azt javasolják a pikkelysömörrel élő betegek számára, hogy emésztőrendszeri panaszok esetén mihamarabb forduljanak gasztroenterológus szakorvoshoz.

Forrás: livescience.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra