Mi a Crohn-betegség?

A Crohn-betegség a bél rohamokban jelentkező, krónikus gyulladása, amely általában a vékonybél utolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de a szájüregtől a végbélnyílásig bármelyik szakaszon előfordulhat. Kiket érint a betegség, és hogyan kezelhető?

A betegség kialakulása nem tisztázott, de valószínűleg autoimmun folyamatról van szó, vagyis az immunrendszer saját bélflórája ellen indít támadást. Egy időben, egymástól elkülönülten több bélszakaszt is érinthet, kialakulásának helye pedig befolyásolja a betegség tüneteit és lefolyását.

A chron-betegségnek súlyos szövődményei lehetnek, ezért időben forduljon orvoshoz
A Chron-betegségnek súlyos szövődményei lehetnek, ezért időben forduljon orvoshoz

Többnyire fiatal korban jelentkezik - az esetek nagyjából harmada 20 éves kor előtt kezdődik -, becslések szerint Magyarországon 18-20 ezer ember szenved tőle. Gyakorisága férfiaknál és nőknél azonos, a lakosság mintegy 0,18 százalékát sújtja. A kutatók feltételezik, hogy a Crohn-betegek genetikailag hajlamosak egy immunrendszeri hibára, amely lehetővé teszi valamilyen idegen anyag számára a gyulladások kialakulását. Feltehető, hogy a veleszületett vagy az élet során szerzett hajlamhoz társul valamilyen kiváltó tényező, például fertőzés, amely a lappangó hajlamot felszínre hozza.

A Crohn-betegség kialakulása

Kutatások eredményei alapján a cigaretta is rizikótényező: dohányosok körében a Crohn-betegség kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a nem dohányzóknál. A dohányzás a tüneteket is súlyosbítja és a műtétet igénylő szövődmények kialakulásának gyakoriságát is nagy mértékben fokozza. Megfigyelték azt is, hogy fehér bőrű emberek között kétszer olyan gyakori az előfordulása, mint színes bőrűeknél.

Miért lett ennyi Chron-beteg? Feltehetően a feldolgozott élelmiszerekben lévő adalékanyagok miatt a Crohn-betegség, amely korábban inkább csak tinédzsereket és felnőtteket érintett, ma már évente 150 gyerekeknél is jelentkezik.

A legfontosabb tünet a hasmenés, amely a betegek több mint kétharmadánál folyékony, vizes széklet formájában jelentkezik. A hasmenést gyakran kíséri görcsös, különösen a jobb oldalon érzett hasfájás. A nyákos, véres széklet ürítése viszonylag ritka tünet. A felszívódási zavarok miatt fogyás, a vitaminok, ásványi anyagok, a vas hiánya miatt pedig vérszegénység, fáradékonyság jelenhet meg. Az immunrendszer támadásai következtében nem közvetlenül a gyomor-bélrendszert érintő tünetek is kialakulhatnak: ízületi gyulladás, bőr-, szemtünetek és egyéb problémák.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegségnek súlyos szövődményei lehetnek, a gyulladás következtében a bélfal hegesedhet, szűkülhet, akár teljesen elzáródhat. Az ilyen bélszakaszokat többnyire műtéttel kell eltávolítani. Kis csatornák, sipolyok is kialakulhatnak a belek falán, amelyek egyfajta vezetéket képeznek a különböző bélszakaszok között, és váladékot termelhetnek. A sipolyok általában kezelhetőek antibiotikumokkal, bizonyos esetben azonban műtéti úton lehet csak eltávolítani őket.

Hogyan kezelhető?

Mivel a Crohn-betegség kiváltó oka máig nem tisztázott, gyógyítására sincs lehetőség: a kezelés elsősorban a tünetek enyhítését, illetve a szövődmények kezelését célozza meg. A kezelés célja a gyulladásos folyamat visszaszorítása, a hiányállapotok - például a vérszegénység - megszüntetése, illetve megelőzése, a fájdalom, a hasmenés, az esetleges vérzés csillapítása. A gyulladásos folyamat gátlására alkalmaznak nem szteroid (például aminoszalicilsav) és szteroid alapú gyulladáscsökkentőket.

Világszerte több millió ember szenved krónikus gyulladásos bélbetegségben (IBD), kezelésük pedig egyre nagyobb arányban biológiai gyógyszerek alkalmazásával történik. Egy betegeket összefogó nemzetközi szervezet felmérést készített az IBD-ben szenvedő betegeket ért diszkriminációról, valamint ismereteikre és hozzáállásukra is kíváncsi volt a biohasonló gyógyszerek felhasználását illetően. A teljes cikket ide kattintva olvashatja!

Segíthetnek még az immunrendszer működését gátló (immunszupresszáns) vegyületek is, de az elmúlt évtizedben teljesen új típusú gyulladáscsökkentők is bekerültek az orvosi gyakorlatba. A gyógyszeres kezelés mellett probiotikumok adását is javasolni szokta a kezelőorvos. Ezek a baktériumok segítik az optimális bélflóra kialakítását és csökkentik a bélnyálkahártya permeabilitását. A betegség gyakran érinti a vékonybelet, ahol a tápanyagok felszívódása történik, így az egyik legfontosabb panasz a fogyás, az alultápláltság. A betegek számára a tápanyagokban, vitaminokban gazdag étrend ideális, amely kis térfogatú, és lehetőleg kevés salakanyagot tartalmaz.

Forrás: Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.