Prof. Susan B. Roberts, a Bostoni Egyetem viselkedéstani dietetikusa szerint "életünket nem úgy kezdjük, hogy imádjuk a sült krumplit és gyűlöljük a teljes kiőrlésű tésztát. Étkezésünk hosszú idő alatt kondicionálódik a mérgekkel teli környezet hatására."
A kutatók 13 túlsúlyos férfiban és nőben vizsgálták az agy jutalmazással és függőséggel kapcsolatos területeit, nyolc tesztalany a tizenháromból egy különlegesen kifejlesztett súlycsökkentési programban vett részt. Ezen program arra fókuszált, hogy az étkezési szokásokat változtassa meg. Mindezt úgy, hogy rostanyagokban és fehérjében gazdag, szénhidrátokban pedig szegény étrendet írt elő. Mindez azért volt hasznos, mert a résztvevők sokkal nehezebben tudtak megéhezni: ez az a pont ugyanis, amikor az ételfüggőség megindul, bizonyos fajta ételekre megéhezünk. Így lesz vonzó az egészségtelen étel is.
Amikor a tizenhárom kísérleti alany agyát MRI-vizsgálat alá vetették egy hat hónapos periódus elején és végén, a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a program változást okozott az egészségtelen, kalóriadús ételekre sokkal kevésbé érzékenyen reagált a jutalomközpont.
A kutatók szerint a fogyás problémáját orvosló úgynevezett fogyasztóműtét inkább az étkezés örömét veszi el , nem pedig az egészséges ételeket teszi kihívóbbá. Prof. Roberts természetesen hozzátette, a vizsgálatot több fővel, hosszabb utómegfigyeléssel, az agy több területének kiterjedt vizsgálatával fogják folytatni.