Leggyakrabban valamilyen fájdalom az oka annak, hogy orvoshoz fordulunk, közülük is a hasi fájdalom, a fejfájás egyes formái és a mellkasi fájdalom jelenthet életveszélyes állapotot. Ez utóbbihoz ha verítékezés, nehézlégzés, sápadtság, hányás és halálfélelem is társul, szintén azonnal orvoshoz kell fordulni!
A szorító mellkasi fájdalom
Pihentetés hatására múló mellkasi fájdalom
A szívkoszorúér betegség jele, ha a mellkas közepén szorító jellegű, esetleg a bal vállba és állkapcsokba sugárzó fájdalmat érzünk. Amennyiben a tünet munkavégzés vagy terhelőbb járás közben lép fel, és pihenésre vagy koszorúértágító gyógyszer hatására perceken belül megszűnik, az átmenetileg fennálló koszorúér-szűkületről tanúskodik, ami ahogy jön, múlik is. Ezt nevezzük anginának. >>Az angináról ide kattintva tud olvasni.
Nyugalomban is jelentkező mellkasi fájdalom
Amennyiben ezek a fájdalmak kisebb terhelésre vagy akár már nyugalomban is bekövetkeznek, az mára koszorúér-elzáródás jele is lehet.
Nyugalomban, fél óránál tovább tartó mellkasi fájdalom
Ilyen tünet esetén szívinfarktusra kell gondolni, hacsak más vizsgálat ki nem zárja ennek esélyét. A szívinfarktus (akut myokardiális infarktus, AMI) lényege, hogy a koszorúerek nem tudják megfelelő mennyiségű vérrel ellátni a szívet, így az oxigénhiány vezet a szívinfarktus tüneteihez. Ennek oka, hogy a korábban kialakult szűkület, érelmeszesedés miatt trombus alakult ki, így a vér útja vagy erősen vagy teljesen gátolt a szív felé. A vérellátás akadályozottsága miatt a szívizom egy részének elpusztul. >>A szívinfarktus tüneteiről itt olvashat.
Hirtelen kialakuló, szorító, hátba sugárzó mellkasi fájdalom
A fő verőér (aorta) megrepedésének a jele is lehet, elsősorban az 50 év felettieket érinti. Magas halálozási aránnyal jéáró, katasztrofális állapot, akár a szívinfarktus . Ha fennáll a gyanú, hogy aortarepedés lépett fel, az érintettet azonnal kórházba kell szállítani.
A mellkasi fájdalom figyelmeztető jel lehet
Szúró mellkasi fájdalom
Embólia
Az embólia a vérárammal elsodródó vérrögöt jelenti, amely gyakran akad fenn a tüdő ereiben. Ha nagy eret zár el, akkor életveszélyes keringészavar lép fel. Amennyiben a mellkasi fájdalomhoz valamelyik lábszár vagy a comb duzzanata is társul, az megerősíti a gyanút. >>A tüdőembóliáról bővebben Betegséglexikonunkban tájékozódhat.
Légmell
A légmell (PTX) a mellhártya két rétege közé kerülő levegőt jelenti, veszélyes, mert összenyomhatja a tüdőt. Gyakran fordul elő sovány, fiatal férfiaknál és kamaszoknál - köhögés miatt, vagy mellkasi sérülés hatására bárkinél.
Visszatérő mellkasi fájdalom
Az anginás fájdalmakon kívül a vissza-visszatérő fájdalmak oka lehet a csigolyakopás ugyanúgy, mint az idegi feszültség és a reflux. Egy közös van bennük: ki kell vizsgálni, mi a tényleges ok!
A hátcsigolyák kopása miatti fájdalom
A mozgásra változó, inkább a mellkas oldalán érzett fájdalom jelzi, és a csigolyák kopása miatti gyulladás okozza. A tünetet masszázs és gyulladáscsökkentő gyógyszer mérsékli.
Idegi feszültség miatti fájdalom
Ez jellemzően egy szúró vagy csipkelődő érzés a bal oldali mellkasfélben, és a légzéssel nincs összefüggésben, hullámzó erősségű. Többnyire az aktuális szorongásunkkal alakul, de ez nem törvényszerű, és leginkább fiatal lányoknál lép fel.
Reflux
A szegycsont mögött érzett, égő jellegű fájdalom a gyomorsav miatt jelentkezik, ami visszaáramlik a nyelőcsőbe. A gyomorégés mellett ilyenkor sokaknál jelentkezik fájdalom a gyomorszáj környékén, és gyakran émelygés, büfögés is előfordul. Ha a sav feljön a torokig, az nemcsak rekedtséget, de savas-keserű szájízt, szájszagot is okoz, és köhögési rohamok, mellkasi fájdalmak súlyosbíthatják a panaszokat. Kiválthatja kávé, tea, alkohol, fűszeres étel és stressz is, de a túlsúly, a fekvő pozíció, a szoros ruha is hajlamosíthat. A refluxról is ajánljuk lexikonos összeállításunkat, itt.