Mi segíthet, ha rosszul működik a vese?

A krónikus vesebetegség világszerte mintegy 800 millió embert érint, azaz a népesség nagyjából 10 százalékát. Lássuk, hogy kezelhető a probléma.

A vesebetegség, majd az ennek következtében kialakuló veseelégtelenség kapcsán a legtöbb ember egyből összerezzen és a vesék leállására gondol. Pedig a krónikus vesebetegségnek több fázisa van, melyek közül a legvégső stádiumban kell attól tartani, hogy veséink teljesen felmondják a szolgálatot. A korai stádiumokban, időben felismert vesebetegségnél az egészségromlás lelassítható, sőt esetenként szinte meg is állítható.

A vesebetegek kezelése természetesen attól is függ, milyen stádiumban van a betegség, minden egyes stádiumban másra van szükség a gyógyításhoz, de az igazán meghatározó különbség nem ebben rejlik. A krónikus vesebetegség kialakulásának módja nagy eltéréseket eredményezhet a betegek terápiájában, ezért a sikeres kezelés érdekében minden esetben mérlegelni kell, hogy hogyan alakult ki a betegség.

veseultrahang, férfi páciens, női orvos
A vesebetegség hátterében többféle kiváltó ok is meghúzódhat. Fotó: Getty Images

Krónikus vesebetegség általában az idősebb korosztálynál fordul elő. A 65 és 74 év közötti férfiak 20, az ugyanilyen idős nők 25 százalékát érinti. Maga az életkor is jelentős rizikótényező, de számos más oka is lehet annak, hogy valaki vesebeteggé válik. Nagyon gyakori például, hogy a krónikus vesebetegség más betegségek szövődményeként alakul ki: az esetek döntő többségében magas vérnyomás, diabétesz vagy szív- és érrendszeri problémák társbetegségeként. Ugyan ritkábban, de krónikus vesebetegség felléphet még veleszületett vese-rendellenesség vagy genetikai hajlam miatt is.

Mi köze más betegségeknek a vesékhez?

A cukorbetegség azért vezethet veseproblémákhoz, mert a tartósan magas vércukorszint számos szervünket károsíthatja. A vesék szűrő feladatukat a bennük található milliónyi hajszálér segítségével látják el, ha pedig ezek a hajszálerek sérülnek, a vese működése is kárt szenved. Amennyiben a magas vércukorszint állandósul szervezetünkben, az a vesében található vérereket is roncsolja, így a vesét behálózó hajszálerek beszűkülhetnek, majd el is záródhatnak, később pedig felhasadhatnak. A vesék károsodásának eredményeképpen salakanyagok maradhatnak vissza a szervezetben, miközben fontos tápanyagok elvesznek.

A magas vérnyomás kétféleképpen okozhat problémát veséink működésében. Egyrészt úgy, hogy beszűkíti a vesébe vezető artériákat, ezáltal akadályozza a salakanyagok szűrését. Másrészt amiatt, hogy közvetlenül a vesén belüli ereket károsítja. A csökkent vérellátás következtében a veseműködés hatékonysága csökken, és a szerv nem távolítja el a teljes folyadékfelesleget. Az így visszatartott folyadék és nátrium miatt még magasabb lesz a vérnyomás is, azaz kialakul egy ördögi kör.

Szív- és érrendszeri problémák, például szívelégtelenség esetén pedig azért áll fenn a vesebetegség kialakulásának veszélye, mert szívünk felelős veséink megfelelő véráramlásáért. Ha tehát a szív funkciója sérül, akkor ez nem biztosított. Az elégtelen véráramlás miatt pedig egy idő után a vesék egészsége is megromlik, így nem tudják jól ellátni feladatukat.

Kezdeti stádiumban a veseműködés romlása gyakran nem okoz észlelhető tüneteket, laborvizsgálatokkal azonban kimutatható a probléma. Milyen laborértékek jelezhetnek vesebajt? Mutatjuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A krónikus vesebetegséget így kell kezelni

A vesebetegség kezelésének azért fontos meghatározója, hogy önmagában vagy egy másik betegség szövődményeként alakult-e ki, mert ha egy másik betegség, például cukorbetegség, magas vérnyomás vagy szívelégtelenség miatt jött létre a veseprobléma, akkor az eredeti betegséget is kezelni kell. Ha az alapbetegség kezeletlenül marad, akkor újra és újra problémát fog okozni, újra és újra létrehozza azt a jelenséget, amely eredetileg is rontott a vesék állapotán, és a veseelégtelenséget kiváltotta. Így hiába kezelnék a veseproblémát önmagában, a terápia nem lenne elég hatásos.

Attól függően, hogy mely betegség váltotta ki a krónikus vesebetegséget, különbözhet a kezelés néhány alappillére is. Sőt, (amennyiben szükséges) a gyógyszeres kezelést is befolyásolja ez a körülmény. Egyes veseproblémákra felírt gyógyszerek rossz hatással lehetnek a cukorbetegségre, magas vérnyomásra vagy szív-és érrendszeri állapotunkra, vagy rossz kölcsönhatásba léphetnek a felsorolt betegségekre szedett gyógyszerekkel, így ezeket is összhangba kell hozni. Gondosan kell mérlegelni, melyik gyógyszert kaphatja a beteg.

Látható, hogy a terápia rengeteg eleme különbözhet egyes vesebetegeknél: az étrendtől a mozgásterápián át a felírt gyógyszerekig, hiszen más egy cukorbeteg vesebarát étrend és egy általános vesebarát diéta, más mozgástervet írhatnak fel egy szívelégtelen vesebetegnek, mint egy keringési problémáktól mentes páciensnek. A krónikus vesebetegségre hatványozottan igaz ezért, hogy a siker érdekében teljesen egyénre szabott, komplex kezelése tervet kell kialakítani minden beteg számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra