A sav ereje a vizes oldatba jutó ionok mennyiségétől függ, például a vizelet vagy a nyál pH-értéke is az adott anyagok savas vagy bázikus (lúgos) reakcióinak mértékétől. A hidrogénionoknak megvan az a tulajdonsága, hogy képesek megváltoztatni azokat a kémiai összetevőket, amelyekkel kapcsolatba kerülnek.
A savak agresszív hatását a legtöbben ismerik, elég csak a háztartásban előforduló, mindennapos dolgokra gondolni, például arra, hogy az ecet hogyan távolítja el a vízkövet a csempéről vagy a fürdőkádról, de ha túlzásba visszük, a mészkővel együtt a zománc is eltűnhet.
Mivel az emberi test hetven százalékát víz alkotja, az anyagcsere folyamatok is vizes közegben mennek végbe. Minden egyes szervünknek saját, ideális pH-értéke van, így például a véré nem ugyanaz a vastagbélben, mint a vékonybélben. Az értékek:
- Hasnyálmirigy (pH=8), a lúgos tartományban van, ami arra szolgál, hogy a gyomorból kikerült savas ételeket a patkóbélben (doudenum) semlegesítse, így a tápanyagok a vékonybélben felszívódjanak.
- Bélrendszer (8), a zavaró anyagoktól hasmenés útján szabadul meg.
- Vér (7,35 - 7,45).
- Máj és epehólyag (7,1).
- Nyál (7 - 7,1) enyhén lúgos vagy semleges, a savas pH-jú ételek idővel súlyosan károsítják a fogakat, ezért kell semlegesíteni.
- Kötőszövet (7,08 - 7,29), kicsit savasabb, mint a vér.
- Izmok és szervek (6,9). Ez azért van, mert testünk energiagyára folyamatosan működik, a feldolgozás és égetés során a tápanyagokból savak (szénsav) keletkeznek. Ha a legfontosabb izmok, pl. a szívizom pH-ja 6,2 alá csökken, a szív megáll.
- Vizelet (4,8), határozottan savas, ami érthető, hiszen távozik a szervezetből gyomornedv (1,2 - 3), a test legsavasabb része. A gyomorban lévő sósav az emésztést végzi, lebontja a szilárd ételeket, megöli a kórokozókat.
Ügyeljünk a ph-értékre!
Az enyhén lúgos környezet ideális az anyagcsere-folyamatoknak . Az értéket szervezetünkben ún. puffer rendszerek befolyásolják és tartják egyensúlyban. Lehetnek savasak, lúgosak, vagy semlegesek, és kiegyenlítik az anyagcsere által okozott eltolódásokat, melyek miatt akár életveszélyes helyzet is kialakulhat (nélkülük akár a tejsav is halált okozhatna).
Ezért különösen fontos a szervezet pH-értékének időnkénti megmérése. Ez történhet laboratóriumban, ahol részletesebb eredményt kapunk, de csak a sav-bázis egyensúly komolyabb felborulása esetén indokolt.
Így mérjük meg szánk kémhatását!
Gyógyszertárban kapható tesztcsíkkal ( lakmuszpapírral ) azonban otthon is megmérhetjük magunknak. Az edénybe ürített vizeletünkbe rövid ideig merítsük bele a papírt, és a színskála jól mutatja az értéket. Mivel a megbízhatóság nem olyan nagy, mint a laboros módszernél, naponta többször is végezzük el az otthoni mérést, ha lehet, kétóránként.
Az egészséges értéketek vizeletnél:
- Reggel: 6,2 - 6,8
- Este: pH 6,8 - 7,4
Gond akkor lehet, ha ettől tartósan eltér a kapott eredmény. Ilyenkor orvossal kell konzultálni, hiszen súlyos betegség is állhat a háttérben, de mindenképpen jobban kell figyelnünk az étrendre, hogy milyen kémhatású élelmiszereket viszünk be a szervezetbe.