A hangszálak, pontosabban azok levegő általi megremegtetése teszi lehetővé, hogy hangokat képezzünk, beszéljünk, suttogjunk, énekeljünk. A hangszálak, illetve az azokat körbevevő szövetek könnyen begyulladhatnak. A gyulladás oka lehet fertőzés, de gyakran a hangszálak túlerőltetése okozza a betegséget, ezért az sokszor jelentkezik például tanároknál, énekeseknél.
A rekedtség okai
A krónikus hangszálgyulladás , mely három hétnél hosszabb ideig is elhúzódhat, gyakori a dohányosoknál (illetve azoknál, akik sok időt töltenek füstös helyeken), a nagy mennyiségű alkoholt fogyasztóknál. A refluxbetegségben szenvedőknél a gyomorsav visszacsorgása irritálhatja a hangszálakat is, így azok gyulladásba jöhetnek.
A hangszálgyulladás legfőbb tünete a rekedtség A hangszálgyulladás legfőbb tünetei a rekedtség, a hang elhalkulása, a hangképzésre való képtelenség, a nyelési problémák és a torokfájás . Emellett jelentkezhet száraz köhögés, láz, orrfolyás és a nyirokcsomók is megduzzadhatnak. A hangszálgyulladásnál a legfontosabb az érintett terület pihentetése, vagyis próbáljunk meg minél kevesebbet beszélni.
Bár az tűnik logikusnak, hogy suttogjunk, ha mégis beszélnünk kell, mégis próbáljunk meg normál hangerővel beszélni, mert a suttogáshoz a hangszálaknak túlságosan meg kell feszülnie, és az azok körül lévő izmok is nagyobb terhelés alá kerülnek, ez pedig lassíthatja a gyógyulást.
Igyunk minél több folyadékot és használjunk párásítót is. A gyulladás csökkentéséhez időnként szteroidra is szükség lehet, ám ezt általában csak akkor javasolja az orvos, ha a hangszálgyulladás komoly fájdalommal és nyelési nehézségekkel jár együtt.
A bakteriális eredetű hangszálgyulladásnál antibiotikum szedése szükséges. Természetesen, ha nem túlerőltetés okozza a hangszálgyulladást, esetleg a tünetek hosszú ideig elhúzódnak, mindenképpen szükséges a háttérben meghúzódó alapbetegség diagnosztizálása, és megfelelő kezelése.
A legtöbb esetben azonban nem kell gyógyszert szedni, elég a pihenés és a nagy mennyiségű folyadék, esetleges láz- vagy fájdalomcsillapítóval kombinálva. Mindenképpen segíthet - és a visszatérő hangszálgyulladásokat is megelőzheti -, ha leszokunk a dohányzásról és mérsékeljük az alkoholfogyasztást.