Megfelelő étrenddel nemcsak segíthetünk magunkon, és a
pozitívan befolyásolhatjuk a pajzsmirigy működését, de meg is előzhetjük a bajt - írja a Gesundheit.de.
A jódhiány hosszú távon ugyanis pajzsmirigy-alulműködést okoz, aminek kompenzálására a mirigy megnagyobbodik, és jól kitapintható ún. jódhiányos golyva keletkezik. Ez általában nem okoz zavart a pajzsmirigy működésében, de fizikai értelemben nyomhatja a légcsőt vagy a nyelőcsőt.
Manapság azonban az ilyen göbös duzzanat ritka, de figyeljünk arra, hogy vannak élelmiszerek, amelyek nagyobb mennyiségben, a jód anyagcseréjének befolyásolásával elősegítik a kialakulását. Ilyenek a káposzta, mustár, retek, torma és a keserű mandula.
A pajzsmirigybetegségek oka inkább gyulladás, valamilyen autoimmun-betegség, esetleg pajzsmirigyműtét vagy sugárkezelés után is kialakulhat. Ha azonban az orvos segítségével kiderült, hogy a pajzsmirigy-alulműködés oka jódhiány, akkor megfelelő mennyiségű jód bevitelével válaszoljunk.
Jód és szelén is megtalálható a halakban
Gyerekek esetében ez napi 100-140 mikrogram (µg), felnőtteknél 180-200 mikorgramm a napi adag. Terhesség esetén a különleges körülmények miatt a szervezet jódigénye is megnövekszik, amit orvosi tanácsra tablettával pótolhatunk. Azonban nem minden pajzsmirigy-alulműködésnél hasznos a jódbevitel. A Hashimoto-betegség olyan autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy krónikus és fájdalommentes gyulladásához vezet. Ma még gyógyíthatatlan, de kezelhető, a túl sok jód viszont csak árthat. Léteznek speciális étrend kiegészítők, melyeket orvos tanácsára lehet szedni.
A pajzsmirigy működésének egy másik fontos nyomeleme a szelén, melynek hiánya azt válthatja ki, hogy a T3-hormon (trijód-tironin), nem aktiválódik. Gyulladáscsökkentő hatása miatt egyébként a Hashimoto-betegség ellen is használják, több tabletta hatóanyaga.
A legtöbb, amit tehetünk, hogy törekszünk a kiegyensúlyozott étrendre, a jód- és szelénbevitelre . Magas jódtartalmú ételek a tengeri halak, elsősorban a foltos tőkehal, a fekete tőkehal és a lepényhal, de a hínár a brokkoli és a kesudió is nagy mennyiségben tartalmazza a nyomelemet. Ideális étel a sushi is. A szelén megtalálható a sertéshúsban, a halban, a dióban és a belsőségekben (máj, vese), az ajánlott beviteli érték az orvosok szerint napi 60 mikorgramm.
Forrás: Gesundheit.de