A pajzsmirigy a szervezet működésének egy igen fontos része. Az általa termelt hormonok, a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) részt vesznek többek között az anyagcsere folyamatok szabályozásában, a szexuális, és az agyi folyamatok megfelelő működésében.
Amikor a szerv hormontermelése nem megfelelő, akkor a szervezetben is eltolódások jönnek létre, melyeknek akár igen komoly következményei is lehetnek. A pajzsmirigy túlműködése azt jelenti, hogy az általa termelt hormonok szabályozását végző TSH hormon (mely az agyalapi mirigy hormonja.) alacsony szintre esik vissza. Ennek következtében a pajzsmirigy hormonjai túlságosan is nagymértékben vannak jelen a szervezetben, ami eltolja az általuk szabályozott rendszereket.
Kezelési lehetőségek
A szerv túlműködése esetén - akárcsak alulműködésnél - a gyógyszeres kezelés az egyik leggyakoribb választott megoldás.
A pajzsmirigy-túlműködés diagnózisához ultrahang-vizsgálat is szükséges Másik lehetőség az izotópkezelés. Ebben az esetben radioaktív jódot juttatnak a szervbe, mely ott lerakódva pusztítani kezdi a pajzsmirigy sejteket. Ezzel elérhető a megnagyobbodás csökkenése, valamint a túlműködés visszafogása is. Veszéllyel csak minimálisan jár, hiszen az anyag hamar kiürül, és semmilyen formában nem növeli a rákos megbetegedések kockázatát. Bizonyos veszélyt jelet a környezetben élőkre, így erre oda kell figyelni. A kezelt beteg nem lesz sugárfertőzött, hiszen az anyagot már 60 éve sikerrel alkalmazzák a terápiában. Adott esetekben sebészeti kezelésre is van mód.
Mellékhatásként 10 éven belül sajnos 60 százalékban előfordulhat a szerv alulműködése. Ebben az esetben sem kell azonban megijedni, hiszen gyógyszerrel a baj könnyen orvosolható, és életmódbeli romlással sem kell számolnia a betegnek.
A pajzsmirigybetegség diagnózisa, és a kezelés maghatározása
A betegség felismerésében a szakembernek a vérvizsgálat , valamit a képalkotó berendezések állnak rendelkezésére. Minden esetben a kapott értékek alapos kiértékelése után dönt az orvos a továbbiakról.
Mivel a lehetséges terápiát igen sok tényező befolyásolja, így azt minden esetben szakemberre kell bízni. A pajzsmirigybetegségek szerencsére igen jól kezelhetőek, így a betegek különösebb életmódromlás nélkül, a gyógyszerek, vagy más terápiák segítségével teljes életet élhetnek.