A cikk szerzőinek úgy rémlik, hogy tavaly nyáron debütált a magyar "alternatív" webáruházak és bioboltok kínálatában a perui kovaföld, amely az utóbbi hetekben és hónapokban igazi trendszetterré nőtte ki magát a megváltásra szakosodott étrend-kiegészítők piacán. Szinte minden netes fórumon, főként a Facebookon szaladtak bele a porba, de számtalan beszélgetés során is próbálták meggyőzni őket olyasmikről, hogy: "A perui kovaföld nem csodaszer, hanem az emberi szervezet az, amely képes megújulni, ha tisztán rendeltetésszerűen működik. Más kovaföldekkel ellentétben, egyedül a perui képes kivezetni a baktériumokat, a vírusokat és a nehézfémeket a szervezetből, pusztán a szerkezetéből adódóan" - Mivel egyrészt a hvg.hu-nál régen hallottak ennyi jól hangzó bullshitet, másrészt valaha jártak kémiaórára is, úgy érezték, hogy itt az ideje egy alapos diétakritikának .
A perui kovaföld nélkülözhetetlen az élethez!
A kínzó kérdések sora eleve ott kezdődik, hogy egyáltalán mi ez a sárgásfehér por formájában kapható perui kovaföld? A legfőképpen méregtelenítésre, illetve a rejtélyes, ám annál fenyegetőbben hangzó szilícium-dioxid -hiányos állapotokra ajánlott készítmény lényegében nem más, mint a kovamoszatok és a kovaszivacsok maradványa. Mivel ezek a sugárállatkák és egysejtű kis lények vázuk legfőbb alkotóelemeként a szilíciumot használják fel, elporladásuk után amorf szilícium-dioxidot hagynak örökül. Na, ez az, amit némi színkeverés után eladnak nekünk - mondják a megkérdezett szakértők.
Kiss Anna dietetikus és Tóth Barbara, a Szegedi Egyetem gyógyszerészei azt is erősen gyanítják, hogy a perui inkább csupán a fantázia szülte, egzotikus hatást keltő eposzi jelző a kovaföld előtt, mintsem a pontos származási hely megjelölése.
Bár ez lenne a legnagyobb csúsztatás az "igazi" perui csodafölddel kapcsolatban! A kovapor fogyasztásának nélkülözhetetlenségéről győzködő leírások egyik legszebb momentuma, mikor félrevezetően a Nobel-díjas Adolf Butenand professzort idézik, aki állítólag kijelentette, hogy az élet nem is létezhetne szilícium-dioxid nélkül. Valóban nem, a kovamoszat élete semmiképp. Ha az emberi élet szilíciumalapú lenne, akkor mi lennénk E. T. A. Hoffmann novellájából a homokember. Köszönjük, az emberi élet továbbra is szénalapú, Buthenand professzor pedig a nemi hormonok kimutatásáért kapott kémiai Nobel-díjat 1939-ben, amit egyébként Adolf Hitler őszinte híveként a náci párt nyomására akkor át sem vett. "Bevett fogás ezeknél a szezonális csodaszereknél Nobel-díjasokra hivatkozni. Szent-Györgyi Alberttől is eljutottak már páran addig, hogy a citromlé gyógyítja a rákot" - figyelmeztet Tóth Barbara.
Jegyezzük meg, hogy a hvg.hu szerzői egyetlen összefüggésre nem gondoltak a Nobel-díj és a kovaföld viszonyában. Alfred Nobel svéd kémikus az igen robbanékony és balesetveszélyes nitroglicerint kovafölddel itatta fel, s ezzel hozta létre az első stabil korszerű robbanóanyagot, a dinamitot . Ebből gazdagodott meg annyira, hogy megalapíthatta a Nobel-díjat . A cikk viszont pontosan felfedte, hogy a kovaföld szerintük mekkora durranás.
A hvg.hu összesen 7+1 pontban sorolta fel a kovaföldről szóló csodákkal kapcsolatos álláspontját. Az ezeket tartalmazó teljes cikk itt olvasható .