A kimerültség meglepően sok okra visszavezethető, egyrészt teljesen hétköznapi (és általában könnyen kezelhető) problémákra, mint a mozgáshiány vagy a túl kevés folyadék. Az állandó stressz is okozhat testi-lelki kimerültséget. A betegségek is igen kimerítőek lehetnek, ezért az azokból való lábadozás is fáradtsággal járhat együtt. Érdemes azzal tisztában lenni, hogy időnként mindenki fáradtabb és kimerültebb lehet az átlagosnál, ám ha hosszú időn keresztül tapasztaljuk ezt, anélkül, hogy javulást éreznénk, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! Lássuk, mi minden okozhat kimerültséget, és mi mindent tehetünk ellene!
Könnyen azt hihetjük, hogy a mozgás annyira kimerítő, hogy a hatására elfáradunk - ez rövid távon valóban így van, de hosszú távon éppen, hogy több energiát adhat nekünk. Egy, a Psychotherapy and Psychosomatics című szaklapban megjelent tanulmány szerint a rendszeres testmozgás hatására a fáradékonyság mintegy 65 százalékkal csökkenhet. A rendszeres sportolás növeli az erőt, az állóképességet, emellett pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van. Akkor is érdemes több időt a futópályán vagy az edzőteremben tölteni, ha rosszul alszunk, a mozgás ugyanis az alvásunkra is jó hatással van. Szerencsére, még az olyan kíméletes mozgásformák is kellemes "mellékhatásai" is lehetnek, mint a sétálás, a tánc vagy a kertészkedés.
A kimerültségnek több oka is lehet, például a mozgásszegény életmód A túlsúlyos emberekre általában jellemzőbb a fáradékonyság és a kimerültség, ez származhat a nem megfelelően összeállított, kalóriában, zsírban és szénhidrátban, de vitaminokban és ásványi anyagokban szegény étrendből, de abból is, hogy a túlsúly a legtöbbször mozgáshiányos életmóddal jár együtt. A túlsúlyos embereknél gyakran diagnosztizálnak alvási apnoét is, ez a betegség pedig megnehezíti, hogy éjszaka kipihenjék magukat.
Az étrendünk összeállításának szintén nagy szerepe van abban, hogy mennyire érezzük energikusnak magunkat. A vitaminokban és ásványi anyagokban szegény étrend hatására ugyanis könnyen kialakulhat hiányállapot alakulhat ki bennünk. A legfontosabb mikrotápanyagok az energiaszintünk fenntartásához a B12-vitamin , a magnézium, a C-vitamin és a vas. Érdemes naponta olyan ételeket beilleszteni az étrendünkbe, melyek tartalmazzák ezeket a tápanyagokat. Ezek közé tartoznak a vörös húsok, a tojás, a csirkehús, a tejtermékek, a sötétzöld leveles zöldségek, a banán, a joghurt, a teljes kiőrlésű gabonákból készült péksütemények, a brokkoli és az eper.