A striák kezdetben vöröses, majd fehér, gyöngyházfényű csíkok, amelyek főként a hason, a csípőn, a combon vagy a fenéken jelennek meg. Keletkezésük oka, hogy a feszességet adó kötőszöveti rostok a bőr hirtelen megnyúlása következtében elveszítik rugalmasságukat, ezért elszakadnak. A panasz előfordulása elsősorban egyéni hajlam kérdése, továbbá érdemes megjegyezni, hogy a kialakult csíkokat teljesen eltüntetni már nem lehet. Az elváltozás igen gyakori pubertáskorban, amikor a gyermekek hirtelen növekedésnek indulnak, de azoknál is felléphet, akik nagyobb súlyfelesleget szedtek magukra, valamint várandósság során is megjelenhetnek az esztétikai gondot jelentő csíkok.
Cushing-szindróma a háttérben
A striák általában ártalmatlan jelenségnek számítanak, megeshet azonban, hogy kialakulásuk hátterében hormonális zavar, úgynevezett Cushing-szindróma áll. "A Cushing-szindróma a mellékvesekéreg által előállított kortizol túltermelődésével jár. Leginkább fiatal felnőtteknél diagnosztizáljuk, ám lényegében bármely életkorban előfordulhat. Hátterében a mellékvesekéregben levő sejtek túlzott működése állhat, de az is előfordulhat, hogy más készteti fokozott munkára a mellékvesekérget, például az agyalapi mirigy daganata. Ha ez utóbbi okozza a problémát, úgy Cushing-kórról beszélünk" - mutatott rá dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek és felnőtt endokrinológusa.
A mellékvesekéreg-hormon fokozza a kötőszöveti sejtek aktivitását, ami a fehérjék fokozott lebontását eredményezi. Így a kollagén és az elasztikus rostok megváltoznak, végül pedig kialakulnak a livid striák. A Cushing-szindróma (vagy -kór) jelenlétére sokszor igen nehéz rájönni, mert a kórkép gyakran tünetszegény, míg más esetekben a panaszokat más okoknak tudhatja be a beteg.
A Cushing-szindróma lehetséges tünetei:
- alacsony testmagasság
- túlsúly
- livid striák
- holdvilágos arc
- zsírpúp
- felnőtteknél a libidó hiánya
- inzulinrezisztencia és 2-es típusú cukorbetegség
- fáradékonyság, depresszió
- ödéma
- magas vérnyomás
- vékony, sérülékeny bőr
- fokozott szőrnövekedés
- menstruációs panaszok
Hogyan lehet kezelni?
A betegség kezeléséhez el kell dönteni, vajon mi is eredményezi a mellékvesekéreg túlműködését. Amennyiben szteroidkúra áll a háttérben, úgy annak abbahagyásával orvosolható a panasz, ám inkább az jellemző, hogy jó- vagy - ritkább esetben - rosszindulatú daganat okozza a problémát. Erről CT/MRI vizsgálattal lehet megbizonyosodni, és ha beigazolódik a gyanú, akkor műtétre van szükség. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy gyógyszeres terápia indokolt.