A mielofibrózis a csontvelő betegsége, fennállásakor pedig zavart szenved a vérképzés, hiszen a kötőszövetes átalakulás miatt a csontvelő nem képes elegendő vérsejtet előállítani. Mindez vérszegénységhez vezet, ami tünetként jellemzően állandó fáradtságot, gyengeséget és éjszakai izzadást okoz. A vérlemezkék számának csökkenése vérzékenységgel jár. Megnövekedhet a máj és a lép mérete, mivel ezek a szervek veszik át a csontvelő szerepét a vérképzésben. Csakhogy eközben nyomást gyakorolnak a gyomorra és a belekre, így különböző emésztőszervi panaszokat válthatnak ki.
A betegség diagnózisát szövettani vizsgálat segítségével lehet biztosan felállítani. Bár a mielofibrózis egyelőre nem gyógyítható, tünetek jelentkezésekor azonban hatékony célzott kezelés lehet alkalmazni. Egyes betegek állapota hosszú ideig stabil marad, sokáig képesek viszonylag normális életet élni, míg másoknál a mielofibrózis gyorsabban halad előre. Ismert, hogy a kórkép az érintettek több mint egytizedénél akut mieloid leukémiává alakul át idővel.
Milyen életkorban jelentkezik általában először a mielofibrózis? Pontosan milyen tényezők váltják ki? Mit foglal magában a betegség terápiája? A témáról bővebben olvashat Betegségek A-Z rovatunk friss bejegyzésében ide kattintva .