A cukor tényleg méreg?
A cukor egy olyan szénhidrát , mely édes ízt ad az ételeinknek. Számos altípusa létezik (például a glükóz, fruktóz, laktóz, maltóz, szukróz stb.), melyek egy része az élelmiszerekben, például a gyümölcsökben, zöldségekben vagy tejtermékekben, természetes módon is megtalálható.
A cukor számos egészségügyi problémát okoz
A modern, finomított ételek jó része hozzáadott cukrot is tartalmaz . A leggyakrabban az üdítőitalokban, süteményekben, csokoládékban, kekszekben, tortákban és édességekben találhatunk cukrot, ráadásul meglehetősen nagy mennyiségeket. Egy doboz szénsavas üdítőben például hét, egy csokoládészeletben pedig hat teáskanál cukor található.
A cukor miatt hízunk el
A cukor emellett a világméretű elhízás-járvány terjedéséért is felelőssé tehető. A cukrozott ételek és innivalók sokszorosára növelik a túlsúly kialakulásának esélyét a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt. Ráadásul az emberek a naponta ajánlott cukormennyiség sokszorosát fogyasztják el, és a napi kalóriamennyiség közel 16 százalékát is cukorból fedezzük (annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint a javasolt maximum a 10 százalék).
Egyes szakemberek, például dr. Robert Lustig amerikai endokrinológus szerint a cukor azért is különösen veszélyes , mert függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező hatású, mint a kábítószerek. Ezt az elméletet alátámasztja egy 2008-as amerikai kutatás is, melynek eredményei szerint a magas cukortartalmú diétán tartott patkányok egy idő után a kábítószeresekéhez hasonló vágyakozást mutattak, ha pedig csökkentették a cukor mennyiségét, akkor elvonási tüneteik lettek.
"Az élelmiszeripar pontosan tudja ezt, ezért van annyi cukor az ételeinkben. Így ugyanis a szervezetünk függővé válik, így még több cukrot követel magának " - mondta dr. Lustig egy interjúban. "Felháborítónak tartanánk, ha a cégek például morfiummal tömnék tele az ételeinket, a cukor ellen azonban nem teszünk semmit."
Megoldás a cukor száműzése az étrendünkből?
Ezt javasolja több táplálkozással foglalkozó szakember, tanácsadó és néhány híresség, például Gwyneth Paltrow Oscar-díjas színésznő is. Azonban a cukor teljes kiiktatása nagyon bonyolult lenne, hiszen az ételeink nagy része, a zöldségek, a gyümölcsök, a tejtermékek, a gabonafélék, az olajos magvak, még az alkohol is tartalmaznak cukrokat - ha ezekről mind lemondanánk, az étrendünk szinte csak húsból állna, ami meglehetősen egészségtelen.
Sokan a különböző cukorhelyettesítőktől, mesterséges édesítőszerektől remélik azt, hogy az édes ízeket megőrizhetik anélkül, hogy a cukor káros hatásaival szembe kelljen nézniük. Azonban ezeknek az édesítőszereknek , például a szacharinnak, a szukralóznak vagy az aszpartámnak számos káros egészségügyi hatása van, például felborítják a bélflóra érzékeny egyensúlyát, de közvetetten hozzájárulhatnak a cukorbetegség és az elhízás kialakulásához is. Ráadásul - mint azt több szakember kiemeli - a mesterséges édesítőszerek hosszú távú hatásait még mindig nem ismerjük igazán.
A cukor az egészséges, kiegyensúlyozott étrend része is lehet
Egyrészt, a szervezetünk szívesen hasznosítja a cukrot , másrészt az édes íz kellemesebbé teszi az ételeink ízét, így változatosabban étkezhetünk. A javasolt mennyiség azonban jóval a szokásos elfogyasztott mennyiség alatt van: nagyjából 6-9 teáskanálnyi cukrot ajánlott naponta fogyasztani.
Hogyan csökkenthetjük az elfogyasztott cukor mennyiségét ? Az első és legfontosabb lépés, hogy ne cukrozzuk az ételeinket, vagy legalábbis tegyünk kevesebb cukrot az ételeinkbe és az italainkba. A cukrozott üdítőket cseréljük le a cukormentes változatra, vagy részesítsük előnyben a teljesen cukor nélküli italokat (ásványvíz, gyümölcstea stb.) Bizonyos ételekben a cukrot helyettesíthetjük is, például fűszerekkel, vaníliával vagy éppen szárított és friss gyümölcsökkel.