Egy kísérlet során az izraeli Weizmann Tudományos Intézetben egereknek mesterséges édesítőszereket adtak, méghozzá a három legelterjedtebb fajtát: szacharint , szukralózt és aszpartámot.
Korábban az állatok ételébe rendszeresen felszívódó cukrokat, glükózt vagy szacharózt kevertek. A négyhetes kísérlet mély hatást gyakorolt az állatok glikémiás kontrolljára, amelyben jelentős zavar mutatkozott. A szacharinnak volt a legkifejezettebb hatása. Ezért egy másik kísérletben ezt a szert alacsonyabb adagokban adták, de az is az azonos típusú glikémiás mutatók rosszabbodásához vezetett.
Tudjuk, hogy a cukrok potenciálisan erjeszthetők. A kalóriamentes cukrokat ki lehet mutatni a gyomor-bélrendszerben, és a mikrobiom is használják őket. Előfordulhat prebiotikus hatás is, amely azt jelenti, hogy az emésztés során a baktériumok mérgező salakanyagokat termelnek, és ezzel elpusztítanak néhány másfajta baktériumot, de kedvezhetnek bizonyos káros baktériumoknak is (bél dysbiosis).
A megállapítások az emberekre is érvényesek. Ezt úgy sikerült bizonyítani, hogy 381 cukorbeteg (44 százalékuk férfi) glikémiás kontrollját elemezték egy megbízható adatbázisban rendelkezésre álló információk alapján. A betegek kalóriamentes mesterséges édesítőszereket kaptak, s emellett kérdőívekkel nagyon pontosan dokumentálták a táplálkozástörténetüket.
Amikor megnézték ezeket az adatokat és korrigálták az édesítőszerek hatásával, olyan változásokat tapasztaltak, amelyek az egérmodell alapján várhatóak voltak. Emelkedést mértek a hemoglobin A1c esetében, több lett a prediabetes, csökkent glükóztolerancia , károsodott éhgyomri glükóz, illetve nőtt a testsúly és derék-csípő arány. Ezek a változások mind a mesterséges édesítőszerekhez kapcsolódtak, méghozzá a dózistól függő mértékben. Azaz, akik több mesterséges édesítőszert használtak, még kifejezettebb hatásokat mutattak. További vizsgálatok kimutatták, hogy a normális étrendhez való visszatérés után a glükóztolerancia is helyreállt.
A mesterséges édesítőszereket gyakran azért használják szerte a világon, hogy megpróbálja csökkenteni a glükóznak való kitettséget, növeljék a glikémiás kontroll, és csökkentsék az elhízás tendenciáját. Csakhogy, mint kiderült, ezek a mesterséges édesítőszerek valójában mély metabolikus hatást gyakorolnak, dysbiosist váltanak ki, annak ellenére, hogy kalóriamentesek. A dysbiosisnak számos különböző útja van, amelyeken megnövekedhet a cukorbetegség kialakulásának vagy súlyosbodásának kockázata, s megnő az elhízás veszélye is.
Forrás: Medscape