Probiotikus ételek
Probiotikus hatású baktériumok találhatóak a joghurtban és a kefirben, és gyakori fogyasztásuk több kutatás szerint is segíthet enyhíteni a hasfájást . Ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal is, hogy vannak, akiknek nem használnak. Ha kúraszerűen kezdenénk el a fogyasztásukat, érdemes előtte konzultálni az orvosunkkal.
Rosttartalmú ételek
Hatékony lehet, ha növeljük a napi rostbevitelünket . A szakértő szerint ezzel különösen azoknak érdemes megpróbálkozniuk, akiknél a betegség gyakran okoz székrekedést. Azoknál, akik viszont inkább felfúvódásra, hasmenésre hajlamosak, a fokozott rostbevitelt előzze meg orvosi konzultáció. Hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák kapjanak helyet az étrendünkben, és szükség esetén táplálékkiegészítő formájában is szedhetünk pluszrostot.
Borsmenta olaj
A kutatók által megvizsgált gyógynövények közül a borsmenta olaja adta a legígéretesebb eredményeket, mivel természetes görcsoldó, így elsősorban azoknak jöhet jól, akik gyakori hasfájással küzdenek.
Emésztéstámogatók
Ezek a patikákban kapható szerek elsősorban azoknál működhetnek jól, akiknek a hasmenés a leggyakoribb tünetük. Mivel a szedésüknek gyakorlatilag minimális a kockázata, érdemes tenni velük egy próbát.
Stresszoldás
Sokaknál a stressz súlyosbítja a tüneteket, így az IBS-sel élőknek érdemes megfontolni, hogy beiktassanak az életükbe valamilyen rendszeres stresszűző tevékenységet. Ilyen lehet a jóga, a meditáció, de van, akinek már a rendszeres sport vagy tánc is elegendő.
Forrás: health.com