A csuklás a rekeszizom - a gyomrunk és a tüdőnk között lévő izom - görcsös összerándulása, az emiatt történő gyors lélegzetvételt pedig leállítják az összezáródó hangszalagok. Okozhatja irritáció, esetleg idegi alapja is lehet. A kifejezetten zsíros ételek, a curryk, a szénsavas üdítők vagy az alkohol is kiválthatja. Még szobánk hőmérsékletének változása is okozhatja a csuklást vagy ha forró ételre hideg italt iszunk. Mások stresszes állapotban vagy dohányzás közben kezdenek el csuklani.
Bár a csuklás általában egy idő után magától is elmúlik (ha napokig is tart, az súlyos betegségre utalhat), szeretnénk minél hamarabb abbahagyni. Az alábbiakban számos gyógymódot gyűjtöttünk össze.
Rántsuk meg a nyelvünket - ezzel stimuláljuk a bolygóideget, amely az agy és a gyomor közti összeköttetést biztosítja. A rángatással azt jelezzük testünknek, hogy emésszen gyorsabban, ezáltal nagyobb nyomás terhelődik a gyomorra és a rekeszizomra, így abbamaradhat a csuklás .
Tegyünk jeget a torkunkra - mire találtunk a mélyhűtőben elég fagyasztott borsót vagy jégkockát, már valószínűleg nem is csuklunk. A jég egyébként a nyelvrántáshoz hasonlatosan a bolygóidegre hat.
A citrom elmulaszthatja a csuklást Tartsuk vissza a lélegzetünket - erről már Platón is írt, úgyhogy elég régóta ismert módszer. Ha benttartjuk a levegőt, az kilapítja és megnyújtja a rekeszizmot, ami ennek révén megnyugszik és abbamarad a csuklás is. Mások inkább arra esküsznek, hogy három-öt mély levegőt kell venni és ezeket 5-6 másodperc után kell csak kifújni.
Kérjünk meg valakit, hogy ijesszen meg minket - ez filmekben és képregényekben nagyon jól működik, a valós életben kevésbé. Ez elméletileg az adrenalintermelésünket ugrasztaná meg, amely felülírja a csuklási reflexet. Ha működik, örüljünk, mert bizonyíték nincs a hatásosságára.
Nyomkodjuk meg a fülcimpánkat - a bolygóideg fülcimpánkhoz kapcsolódik, ezzel a mozdulatsorral tehát stimulálhatjuk az ideget és csökkenthetjük a rekeszizom terhelését.
Fújjunk bele egy papírzacskóba - ha tízszer belefújunk a zacskóba és kiszívjuk a levegőt onnan, az megemeli a vér széndioxid-szintjét, ez pedig megnyugtatja az idegeket és ellazítja a rekeszizmot is.
Tegyünk mézet a nyelvünk alá - a méz édessége ízrohamot indít el a szánkban, ez stimulálja a bolygóideget és azt üzeni az agynak, hogy gyomrunknak ürülnie kell, ez pedig ellazítja a rekeszizmot.
Rágcsáljunk egy kis citromot - az amerikai csaposok szerint az Angostura gyomorkeserűbe (rum alapú gyógynövény-keserű, elsősorban száraz, kevert italok, koktélok kiegészítőjeként kedvelt) mártogatott citromot kell rágcsálni, ez ugyanis megszünteti az alkohol okozta csuklást - de senki sem tudja, hogy pontosan miért. Lehet, hogy ezzel az erővel az is segít, ha csak simán citromot eszünk vagy ecetet iszunk.
Igyunk egy kis Tabasco szószt - míg a csípős ételek sokaknak okoznak csuklást, mások azt mondják, hogy pont ez a gyógymód: a csípős érzettől ugyanis figyelmünk elterelődik és pont ez kell ahhoz, hogy megszűnjön a csuklás.
Együnk egy kanál mogyoróvajat - a sűrű, ragadós mogyoróvaj hatására megváltozik nyelési és levegővételi ritmus, ez pedig elvonja a figyelmünket a csuklástól. Elméletileg.
Együnk kaprot - egy teáskanálnyi kapormag a bolygóideget stimulálná, bár bizonyíték nem sok van rá.
Húzzuk fel a térdünket a mellkasunkhoz - üljünk le, húzzuk fel a térdeinket a mellkasunkhoz és hajoljunk bele: ezzel ugyanis nyomást gyakorlunk a rekeszizmunkra, ez pedig megszakíthatja az izomösszehúzódásokat.
Forrás: Daily Mail