A kiváltó okok között baktérium vagy vírus okozta gyomor- és bélrendszeri fertőzés éppúgy szerepelhet, mint a mindennapi stressz, de lehet szó idegen tájakra való utazások alkalmával fellépő hasmenésről is. Egy dolog biztos, ahogy a mondás is tartja a hasmenés kapcsán: „ha menni kell, hát menni kell…”. Nem mindegy azonban, hogy hányszor és hány napon keresztül uralkodik felettünk az előbb írt "alapszabály".
Mit tehetünk a hasmenés ellen?
Az akut hasmenés kellemetlenségeinek csökkentésére, a panaszok időtartamának rövidítésére többféle, vény nélkül kapható patikaszer alkalmazható. A legrégebben alkalmazott szerek az ún. adszorbensek, közéjük tartozik az aktív szén is, ami a bélben lévő, hasmenést kiváltó méreganyagokat köti meg a felületén. Ez hatásos lehet abban az esetben, ha bakteriális eredetű a hasmenés. Ezeknek a készítményeknek a szedésekor ügyelni kell azonban arra, hogy egyéb gyógyszereket csak 2-3 óra eltéréssel szabad bevenni, ugyanis az adszorbens elven működő gyógyszerek egyéb gyógyszerek hatóanyagait is megköthetik és „hatástalaníthatják” a felületükön.
A hasmenés miatt esetlegesen sérült bélflóra épségének helyreállításában nyújthatnak segítséget a probiotikumok,- azonban a probiotikumok sem kínálnak megoldást a hasmenés valamennyi tünetének enyhítésére. Sokan ismerik és használják a loperamid tartalmú készítményeket, amik a bél perisztaltikus mozgásának a mérséklése révén fejtik ki hatásukat. Adagolásuknál nem árt az óvatosság! A hasmenés tüneteit érezhetően enyhítő loperamid hatása a kívánt hatással ellentétesre válthat, azaz a hasmenés abbamaradását követően a betegek székrekedésre panaszkodhatnak.
A hasmenés kezelésére szolgáló hatóanyagok palettája nemrégiben egy új hatóanyaggal bővült, a racekadotrillal.
A világszerte évtizedek óta, betegek tízmillióinál sikerrel és megelégedéssel alkalmazott hatóanyagból készült kemény kapszula - néven - már hazánkban is vény nélkül megvásárolható. A racekadotril - egyedülálló hatásmechanizmusa révén - a hasmenés vezető tünetét, a fokozott víz- és sókiválasztást (hiperszekréciót) már a kezdeti lépésénél gátolja. Ily módon a folyadékvesztést normalizálja, a kiszáradás kivédésében segít, miközben a normális mértékű szekrécióra nincs hatással, és nem akadályozza meg azt sem, hogy a hasmenést okozó baktériumok vagy vírusok kiürülhessenek a bélcsatornából. Azoknak sem kell aggódniuk, akik egyéb gyógyszer(eke)t is szednek, mert a racekadotrilnak egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatása nem ismert. A hazánkban még újnak számító hatóanyag mellékhatások szempontjából is kedvező választás, szedése nem okoz székrekedést.
A racekadotril igazoltan csökkenti a széklet mennyiségét, a hasmenések gyakoriságát és időtartamát, valamint a székletszámot. Másként fogalmazva: "ha menni kell, hát menni kell", de legalább kevesebbszer és rövidebb ideig! Klinikai vizsgálatok alapján a racekadotril fiatal felnőtteknél és idős betegeknél egyaránt gyorsan és megbízhatóan hat: szedésekor a betegek 80 %-a már egy nap elteltével javulást jelez. Szedjen bárki, bármilyen szert, szem előtt kell tartani, hogy hasmenésnél alapvető fontosságú az elveszített víz és az ásványi sók pótlása. A hasmenéses beteg mindig fogyasszon bőséges mennyiségű folyadékot! A hasmenés bárhol, bárkit elérhet; célszerű felkészülni rá. Tanácsos otthon olyan gyógyszert tartani, illetve az utazások alkalmával az úti patikában olyan gyógyszert magunkkal vinni, ami hatásosan, gyorsan, ugyanakkor kíméletesen enyhíti a hasmenéses panaszokat és csökkenti a kiszáradás veszélyét. Bár az akut hasmenés felnőtteknél vény nélkül kapható gyógyszerekkel kezelhető, vannak esetek, amikor "menni kell..." mégpedig az orvoshoz. A három napnál hosszabb ideig tartó, gyógyszeres kezelésre nem javuló hasmenések hátterében olyan betegségek húzódhatnak meg, amik az orvoshoz fordulást indokolják.
HI/FEB/15/06