A gyakori kézmosás miatt még azok is szenvednek egy idő után a kéz kiszáradásától és érzékenységétől, akiknek a bőre alapvetően egészséges. Az ekcémával és pikkelysömörrel küzdők azonban még súlyosabb panaszokat észlelhetnek.
Hámlás, viszketés, kivörösödés
"A kézfertőtlenítők és szappanok használata eltávolíthatja a bőr felső rétegének, az epidermisznek a fehérjéit. Emiatt a bőr védőrétege megsérül, és megnőhet a fetőzések kialakulásának veszélye. Emellett a szappanok irritálhatják is a kéz bőrét és dermatitiszt idézhetnek elő. Ez hámlással, viszketéssel, kivörösödéssel jár, különösen az ujjak között és az ujjperceknél" - magyarázta Dr. Zainab Laftah bőrgyógyász.
Mit tehetünk?
Azoknak, akiknek nincs semmilyen bőrproblémájuk, a szakember azt javasolja, hogy minél gyakrabban használjanak hagyományos kézkrémet. A bőrbetegséggel küzdők esetében viszont nagyobb a károsodás veszélye, ezért nekik olyan hidratáló kéztiszítót ajánlott használni, amely tartalmaz valamilyen antibakteriális összetevőt, például klórhexidint vagy benzalkónium-kloridot. Ugyanakkor a bőrgyógyász arra is felhívja a figyelmet, hogy ezeket még körültekintőbben kell használni, mert egyes kutatások szerint kevésbé hatékonyak a koronavírus ellen, mint az alkoholbázisú fertőtlenítők.
A kéztörlésre is figyeljünk oda!
A hidratálás mellett az is nagyon fontos, hogy alaposan megszárítsuk a kezünket. Erre két okból van nagy szükség: egyrészt a nedves kezek között könnyebb átadni a kórokozókat , másrészt pedig a víz önmagában is szárítja a bőrt. Csökkenti ugyanis a védő olajok mennyiségét, ezért a bőr természetes védőrétegére is hatással van.
A habzó hidratálók kevésbé szárítják a bőrt, így száraz és kirepedezett kezek esetén ezeket ajánlott használni. Ám akár szappannal, akár alkoholos fertőtlenítővel mosunk kezet, mindig csak azután hidratáljunk, hogy a kezeink teljesen megszáradtak. A kézkrém ugyanis csökkentheti a fertőtlenítő hatékonyságát.
Forrás: medicalewstoday.com