Mi a fényvédelem?
A Bioderma egy országos kutatásban, több száz válaszadóval mérte fel, hogy milyen információkkal rendelkeznek az emberek Magyarországon a témakörben. Tudják-e például, hogy mit jelent a faktorszám, vagy hogy mikor érdemes naptejet használni ? Vagy hogy milyen típusú bőrre, milyen fényvédő krémet kenjünk? A válaszokból kiderült, hogy az emberek jelentős többsége alapvetően tisztában van a fényvédelem fontosságával. A vásárlói tudatosságot azonban nem árt fejleszteni, így a kutatás szerint szükséges tisztázni még néhány alapfogalmat.
Ennek érdekében indult el egy nagyszabású kampány Fényvédelem Hete címmel. Az országos edukáció első lépéseként a Bioderma egy kerekasztal-beszélgetést szervezett prof. dr. Wikonkál Norbert bőrgyógyász szakmai együttműködésével. A beszélgetésen Kovács Patrícia színésznő, Ráskó Eszter humorista és Winkler Róbert újságíró osztották meg személyes történeteiket, de a hatvanfős közönség soraiból is több kérdés és hozzászólás érkezett, jelezve, hogy mindenkit érintő, fontos témáról van szó.
Amit eddig nem tudtunk a fényvédelemről
Kovács Patrícia elmondta, hogy már a gyerekkori balatoni nyaralások óta különösen fontos számára a fényvédelem, a beszélgetés azonban neki is nyújtott új információkat. Megtudta például, hogy smink felvitele előtt is szükséges fényvédő krémet használni, majd a nap folyamán sprayjellegű fényvédőkkel tartható fenn a hatás.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy lehetséges egészségesen barnulni , ehhez viszont elengedhetetlen saját bőrtípusunk ismerete, és ettől függően a megfelelő faktorszámú fényvédő használata. Érdemes tájékozódnunk ezekről az információkról a patikákban, ahol a legmegbízhatóbb fényvédő termékekhez tudunk hozzájutni, és ahol a patikusoktól tanácsokat is kérhetünk.
Minden szabadidős tevékenységnél kell naptej?
Szerinte a leégés ellen legjobban a motoros ruha véd. A viccet félretéve persze ő is elmondta, hogy megrögzött naptejhasználó , hiszen rengeteg kültéri sportot űz - imád például szörfözni. Ennek kapcsán felmerült, hogy sokan csak napozáskor gondolnak a fényvédő krémek használatára, holott minden kültéri szabadidős tevékenységnél szükséges figyelnünk rá.
Ráadásul attól sem kell félni, hogy ezáltal nem jutunk elég D-vitaminhoz : Wikonkál professzor elmondása szerint nyáron mindössze 15-20 perc napon tartózkodás is elég a szükséges napi mennyiség termelődéséhez, és a fényvédő krémek használata mellett is biztosan hozzájutunk a megfelelő vitamindózishoz.
Ráskó Eszter bőre is nagyon világos és érzékeny, ezért különösen örült, hogy választ kapott fényvédelemmel kapcsolatos kérdéseire. Ahogy a tőle megszokott humorral fogalmazott, "eddig gyakorlatilag csak a leégésekről szólt az élete", így nagyon örül, hogy végre megtudta, hogyan kerülheti el ezt.
600 védőnőnek tartanak képzéseket
Az esemény tehát minden résztvevő számára tartogatott hasznos és fontos információkat, a Bioderma fényvédelmi kampánya ezzel azonban korántsem ér véget. Május végégig országszerte több mint 600 védőnőnek tartanak képzéseket a fényvédelemről, akik segítségével a kampány elsődleges célcsoportját, a gyerekeket és a kisgyermekes szülőket szeretnék tanítani. Az életünk során a bőrt ért UV sugárzás több mint 50%-át gyermekkorban kapjuk - ezért kiemelten fontos, hogy a fényvédelem minél hamarabb, lehetőleg már gyerekkorban beépüljön a napi rutinunkba.
A Bioderma által készített kutatás legfontosabb eredményeit néhány pontban összefoglaltuk:
- az emberek nagy része használ fényvédő krémet és tisztában van a napozás káros hatásaival is;
- ahogyan azzal is, hogy a gyerekek bőre érzékenyebb;
- jellemzően nyaraláskor, napozáskor használják a termékeket, míg úgy tűnik, kevésbé köztudott, hogy síeléskor, otthoni kültéri tevékenység során, sőt akár mindennap szükséges lehet a fényvédő krémek használata;
- mindössze a megkérdezettek 20%-a tudja, hogy a patikákban kapható termékek megbízhatóbbak;
- a vásárlók általában a faktorszám alapján választják ki a naptejet - amellett, hogy nincsenek tisztában a faktorszám pontos jelentésével.