Ha csomót találnál a testeden, valószínűleg te is aggódva figyelnéd, tapogatnád azt. A jó hírünk azonban az, hogy az ilyen elváltozások többsége ártalmatlan, tehát nem ad valódi okot a pánikra. Előfordulhat azonban, hogy rosszindulatú a csomó, ahhoz tehát, hogy kiderítsd, pontosan mivel is állsz szemben, fontos a mielőbbi kivizsgálás.
Csomót a bőrben, a bőr alatti zsírszövetben, a kötőszövetben, de akár a pajzsmirigyben, a mellben vagy a herében is kitapinthatsz. Ha a csomó jóindulatú, akkor általában puha vagy rugalmas tapintású, mozdítható – tehát nem kapaszkodik össze a környezetével –, mérete stagnál vagy csak lassan nő, valamint érintésre gyakran fájdalmas.
Az említett jelek viszont csupán általánosságok, így csupán erre diagnózist alapozni nem lehet! Egy lágyrész-ultrahanggal azonban pontosan meg lehet állapítani a csomó helyét, méretét, szerkezetét, valamint azt is, hogy milyen a viszonya a környezetéhez – ismertette egy korábbi közleményében az Ultrahangközpont. Mutatjuk, a leggyakrabban milyen jóindulatú csomók fordulnak elő az emberi testen.
Ciszta
A ciszta egy folyadékot tartalmazó, kisebb-nagyobb képlet. A legtöbbször az emlőben, a pajzsmirigyben vagy a mellékherében, felületesen helyezkedik el. De előfordulhat folyadéktartalmú tömlő a térdhajlatban (Baker-ciszta), vagy sűrű kocsonyás anyaggal telt, kemény csomó is az inak mentén (ganglion).
Lipóma
A lipóma egy jóindulatú zsírdaganat. A test bármely részén megjelenhet a bőr alatti zsírszövetben, de leggyakrabban a vállon, a törzsön, illetve a végtagokon fordul elő. A kisebb lipómák jellemzően nem igényelnek kezelést. Azonban a nagyok – amelyek akár ökölnyi méretűre is megnőhetnek! – fájdalmat okozhatnak, így ajánlott a sebészeti úton való eltávolításuk.
Dermatofibróma
A dermatofibróma kis, kemény, tömör csomó, amely a bőr kötőszövetéből indul ki, és a bőrfelszínen észlelhető. Leggyakrabban a fiatal nők lábain jelentkezik, és általában semmilyen kezelést sem igényel.
Duzzadt nyirokcsomó
A nyirokcsomók kicsi, bab alakú mirigyek. Az immunrendszer nélkülözhetetlen részeit képezik, ugyanis egyfajta szűrőként funkcionálnak. Ha megduzzadnak, az legtöbbször valamilyen fertőzést jelez – ilyenkor nemcsak megnőnek, de fájdalmassá is válhatnak. A nyakon, a hónaljban és a combhajlatban tapinthatók ki legkönnyebben.
A pontos diagnózis felállításában egy ultrahangvizsgálat segíthet, amely egy nem invazív, teljesen biztonságos, és akár többször is ismételhető vizsgálati módszer. „Sokszor az ultrahangos vizsgálat után nincs teendő, vagy időszakos kontrollt javasol a vizsgáló orvos. A pontos diagnózis érdekében azonban szükség lehet biopsziára. Vékony tűvel sejteket, vastag tűvel szövetet lehet nyerni a daganatból. A mintavételt minden esetben ultrahangvezérelten végezzük” – idézte dr. Horváth Ilona radiológust az Ultrahangközpont közleménye. A szakember hozzátette, olykor indokolt lehet egyéb képalkotó vizsgálatok – például CT- vagy MR-vizsgálat – elvégzése is.