Dolgok, amelyek súlyosbítják a pikkelysömört

A pikkelysömör egy krónikus autoimmmun betegség, ami a bőrsejtek felgyorsult termelődésének eredménye. Egyes tényezők azonban akár fel is erősíthetik a panaszokat.

A pikkelysömör (pszoriázis) tipikus tünete, hogy hámló megvastagodások keletkeznek a bőrön. A foltok környékén gyakori a kipirosodás és gyulladás, de az is előfordulhat, hogy a megvastagodott bőr megreped és vérezni kezd. A bőrfoltok leggyakrabban az ízületeknél - például a térdnél és a könyöknél - alakulnak ki, de megjelenhetnek a kezeken, a lábakon, a nyakon, a fejbőrön és arcon is. A betegség egyik típusa pedig a körmöket, a szájat és a nemzőszerveket érinti.

pikkelysömör, bőrbetegség, bőrgyógyászat, psoriasis, bőrporbléma,
Gyógyszerek és fertőzések is ronthatnak a betegek állapotán. Fotó: 123rf

Nem tesz jót a stressz

A szakemberek nem tudjak pontosan, hogy mi okozza a bőrporblémát, de vélhetően az immunrendszernek is nagy szerepe van ebben. Mivel az immunrendszer működését a stressz is befolyásolja, így nem meglepő, hogy a folyamatos feszültség hatására ez a bőrbetegség is rosszabbodik. Ezért különösen fontos, hogy a pikkelysömörrel küzdő betegek megtalálják a számukra legmegfelelőbb stresszlevezető módszert.

7 tévhit a pikkelysömörről - részletek itt!

A fertőzések szintén hatással vannak az immunrendszerre, így ezek is súlyosbíthatják a bőrbetegség tüneteit. A tüszős mandulagyulladás, a hörghurut vagy akár egy fülfertőzés is komoly problémákat okozhat.

Óvjuk a bőrünket!

A különféle bőrsérülések - például a vágások, a horzsolások és a rovarcsípések - is belobbanthatják a pszoriázist. De a napégés, az akupunktúra vagy a tetoválás is ronthat a helyzeten. Ezért fokozottan figyelni kell a fényvédelemre, sérülés esetén pedig próbáljuk meg minél kevesebb további irritációnak kitenni a bőrt.

Óvatosan a gyógyszerekkel!

Bizonyos gyógyszerek is ronthatnak a pikkelysömörös betegek állapotán. A lítium, a malária elleni szerek, a magas vérnyomásra felírt gyógyszerek, az ízületi gyulladás kezelésére alkalmas - nem szteroidos - készítmények és egyes szívgyógyszerek hatására is belobbanhatnak a bőrtünetek . Ha az orvosunk valamilyen új gyógyszert ír fel nekünk, amelyet korábban még nem szedtünk, mindenképpen tájékoztassuk arról, hogy pszoriázisunk van.

Küzdelem a kiszáradás ellen

Az időjárás is fontos tényező. A téli hideg például kiszárítja a bőrt, így a betegek állapota rosszabbodhat. Ezért nagyon fontos a sapka, a sál és a kesztyű viselése, de a bőr gyakori hidratálásáról sem szabad megfeledkezni. Éjszakánként pedig érdemes párologtatni a lakásban, mivel a fűtés miatt szárazzá válik a levegő, ami szintén nem tesz jót. Ezek mellett ajánlott kerülni a forró zuhanyokat és fürdőket is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az életmódunk is fontos tényező, mivel bizonyos szokások és káros szenvedélyek megnehezíthetik a pszoriázissal küzdők életét. A dohányzás például kifejezetten rosszat tesz, de az alkoholfogyasztást is érdemes kerülni.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.