Sokan tapasztalják, hogy a hideg idő beköszöntével rosszabbra fordul az ekcémájuk. Ennek oka lehet például a gyakori hőmérsékletváltozás - kint hűvös van, a szobában viszont meleg -, vagy az alacsonyabb páratartalom, de akár a sapka, a sál vagy a kesztyű is irritálhatja a bőrt. Még mielőtt szomorúan nyugtáznánk magunkban, hogy ezt most néhány hónapig ki kell bírni, jöjjön a jó hír: van néhány módszer, hogy kevésbé érezzük a bőrünkön a hideg idő hatásait.
Óvjuk a bőr mikrobiomját
Dr. Mary Sommerlad bőrgyógyász is kiemelte , hogy nagyon fontos vigyáznunk a bőrünkön élő mikroorganizmusokra, a "jó és rossz baktériumokra", hiszen ezek úgy védik a bőrt, mint egy különleges védőpajzs. A bőr mikrobiomjának egyensúlyát viszont könnyen felboríthatjuk, ha túlzásba visszük a tisztálkodást, vagy akár, ha nem a megfelelő szereket használjuk.
Arcunkat ajánlott olajos vagy krémes termékekkel tisztítani, a testre pedig krémes vagy gél állagú, bőrpuhító összetevőket tartalmazó tisztálkodószereket használni. A bőrgyógyász nem javasol napi egyszeri mosakodásnál többet, illetve azt tanácsolja, hogy kerüljük a túl meleg vizet, mert az is kiszáríthatja a bőrt. Továbbá ne használjunk illatosított termékeket, és ne rendeljünk mindenféle "csodaszert" az internetről, mert ezek gyakran többet ártanak, mint használnak.
A mosakodással szemben a hidratálást viszont ne korlátozzuk napi egy alkalomra: a szakember szerint akár négyszer is használhatjuk testápolónkat, és ne csak ott kenjük be a bőrünket, ahol viszket, hanem lehetőleg mindenhol.
Ha a ruha, vagy a maszk irritál
A téli ruhák egy része gyapjú hozzáadásával készül, ami szintén irritálhatja az érzékeny bőrt. Érdemes megnézni a termék címkéjét, és inkább mást választani ezek helyett. De ha már a fiókunkban van az adott holmi, akkor alávenni valamit, ami pamutból vagy selyemből készült.
Az ekcémában szenvedők közül sokaknak probléma, hogy a maszkviselés is kellemetlenebbé teheti a tüneteiket, gyakran viszket az arcuk. Ezt kicsit elviselhetőbbé tehetjük, ha pamutból készült maszkot viselünk, amit minden használat után átöblítünk olyan mosószerrel, amiről már tudjuk, hogy bírja a bőrünk.
Milyen a levegő?
A levegő minőségével is összefügg a gyulladásos betegségben - mint például az ekcéma vagy a psoriasis - szenvedők állapota: a légszennyezéstől rosszabbodhatnak a tüneteik. Ezért aki teheti, keressen vidéken, vagy a természetben kikapcsolódást magának, a javulást pedig a saját bőrén fogja érezni.