A szúnyogcsípések hatására a szervezetünkben túlérzékenységi reakció jelentkezhet, melyet tulajdonképpen a szúnyogok nyálában található vegyületek váltanak ki. Ez a túlérzékenységi reakció lehet azonnali és némileg késleltetett, kialakulhat a csípést követő percekben, de egy-két órával később is. A tünetek közé tartozik a viszketés, kipirosodás, a bőr duzzanata, és ezek akár egy hétig is megmaradhatnak. Sajnos vannak olyanok, akik még érzékenyebben reagálnak a szúnyogcsípésekre, náluk a duzzanat igen kiterjedt lehet, a viszketés pedig szinte elviselhetetlenné fokozódhat. Milyen természetes szereket használhatunk a szúnyogcsípések ellen?
A citrom összehúzó, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, ezzel gyógyíthatja a szúnyogcsípéseket. Egyszerűen vágjunk egy szeletet egy friss citromból, és ezt dörzsöljük a csípésre, de bekenhetjük a csípés helyét citromlével is.
A levendula illóolaja is gyors segítséget nyújthat a csípések ellen, olyan vegyületeket tartalmaz ugyanis, melyek csökkentik a fájdalmat, a duzzanatot, a viszketést és a gyulladást, antimikrobális hatásuk is van, emellett pedig felgyorsítják a szövetek gyógyulását. Egyszerűen tegyünk egy-két csepp illóolajat az érintett területre, és óvatosan dörzsöljük be. Legyünk óvatosak, mert a levendula az arra érzékenyeknél fokozott reakciót válthat ki.
Ha valakinek nem annyira érzékeny a bőre, az almaecetet is kipróbálhatja a szúnyogcsípések ellen. Ez azonban erősen irritáló lehet, ezért nem ajánlott mindenkinek. Az almaecet antibakteriális és nyugtató hatásai nemcsak a duzzanatot és a viszketést csökkentik, de azt is megakadályozhatják, hogy az elvakart szúnyogcsípések elfertőződjenek.
A friss aloe vera levélből kinyert zselés anyag nyugtató, gyógyító, regeneráló hatású, gyorsítja a a szövetek helyreállítását, enyhíti a fájdalmat, a viszketést és a duzzanatot is. Még jobb hatást érhetünk el, ha a növény levelét (vagy a "kész", üzletben kapható aloe vera zselét) lehűtjük, és úgy helyezzük az érintett területre.