Huszonéves korban a szervezetben még elég kollagén termelődik ahhoz, hogy a bőr feszes és tömör legyen, a harmincas éveinkben azonban már egyre hangsúlyosabbak a lebontó folyamatok, és megjelennek a bőr öregedésének első jelei. Vékonyodni kezd a zsírréteg és az irha, a felső bőrréteg vastagabbá válik és az elhalt hámsejtek mennyisége megnő a bőrfelszínen.
Lassul a sejtmegújulás, csökken a bőr feszességét adó kollagén és elasztin mennyisége, lassul a vér- és nyirokkeringés, a bőr vitamin- és ásványianyag-hiányossá válhat. Ebből következően a bőrkép fakóbbá, fáradtabbá válik, és megjelennek a kisebb-nagyobb ráncok is.
Negyvenes éveinkben kezdődik az igazán látványos öregedés
Ezek a folyamatok negyvenes éveinkbe lépve felgyorsulnak, emellett folytatódik a pigmentek termelődésének, eloszlásának zavara, ami miatt megjelennek, illetve látványosabbá válnak a pigmentfoltok – ez a folyamat is elindul már a harmincas években. A bőr hajlamosabb lesz a vízvesztésre, melynek jelei szintén látványosabbá válnak.
A csökkenő kollagéntermelés hatására a bőr lassan megereszkedik, egyre mélyülnek a ráncok. Emellett a csontok is veszítenek a tömegükből, a fogak is kopni kezdenek. Ezek a folyamatok a szájon is nyomot hagynak, az ajkak vékonyodni kezdenek, kissé befelé fordulhatnak, és az ajkak bőre is ráncosodni, vékonyodni kezd.
Azoknál, akik fiatalabb korukban nem ápolták rendszeresen bőrüket, illetve nem gondoskodtak a megfelelő fényvédelemről, az öregedés jelei látványosabbak, illetve hamarabb jelennek meg.
A fényvédő használata ebben az életkorban is nagyon fontos
Negyvenes éveinkben a bőrápolási rutin fókuszában elsősorban a hidratálás és a bőr védőrétegének támogatása kell, hogy álljon, emellett pedig sokan ilyenkor kezdenek el már célzottan figyelni az öregedésgátlásra is. Javasolt mindennap fényvédőt használni, mivel ez segít megőrizni a bőr egészségét, emellett pedig az öregedésgátlás szempontjából is kiemelt fontosságú.
A fényvédőhasználat miatt pedig lényeges, hogy esténként duplán tisztítsunk arcot, először valamilyen olajos (balzsam, olaj, micellás víz), majd valamilyen vizes (gél, tej, gyengéden habzó lemosó) bázisú arctisztítóval.
Tisztítás, hidratálás, hámlasztás
Érdemes olyan termékeket keresni, amelyek erősítik a bőrt védő hidrolipid réteget, és nem szárítanak túlságosan, mivel negyvenes éveinkben kiemelten fontos, hogy a lehető legkevésbé szárítsuk a vízvesztésre egyébként is hajlamosabb bőrt. Tisztításnál kerüljük a szappanokat, az erősen habzó lemosókat, és ne használjunk túl meleg vizet arcmosáshoz.
Célszerű a rutinba hidratáló, illetve bőrnyugtató tonert is beépíteni, amely szintén segíthet a vízhiány kordában tartásában. Az arcpermetek tonerként is használhatók, és napközben is bármikor bevethetjük őket, amikor szükségét érezzük, akár a sminkelt bőrre is fújhatók. Olyan összetevőket érdemes keresni, mint a centella, a zöld tea, a rózsavíz vagy a hialuronsav.
Egy hialuronsavas szérum is jól jöhet – minél több molekulaméretben tartalmazza a hialuronsavat, annál jobb. A felső hámréteg vastagodása miatt jó ötlet beiktatni a rendszeres hámlasztást is, de lehetőleg ne bőrradírt használjunk, hanem valamilyen savas hámlasztót. Zsírosabb bőrön a szalicilsav vagy a mandulasav jobban beválhat, szárazabb bőrön jól működhet a tejsav és a glikolsav, érzékeny bőrre pedig a PHA-savas termékeket érdemes választani. Ha korábban még nem hámlasztottunk, akkor ügyeljünk a fokozatosságra: heti legfeljebb egy-két alkalommal hámlasszunk, és kezdetben alacsonyabb savtartalmú termékeket válasszunk.
Öregedésgátlás és pigmentfolt-halványítás
Az antioxidáns hatóanyagokat (C-vitamin, E-vitamin, Q10) tartalmazó szérumok és hidratálók segítenek védeni a bőrt az UV-sugaraktól, illetve a káros környezeti hatásoktól. Emellett fokozzák a fényvédő hatékonyságát is.
Ha pigmentfoltjainkat szeretnénk halványítani, akkor keressünk arbutint, azeleainsavat, édesgyökér-kivonatot, illetve niacinamidot tartalmazó termékeket. A niacinamid a faggyútermelés kiegyensúlyozásában, illetve a barrier (a bőr védőrétege) erősítésében is segíthet. A bőr feszesítésében sokat segíthetnek a peptideket tartalmazó szérumok és krémek. Emellett pedig ne feledkezzünk meg a jelenleg leghatékonyabb anti-aging hatóanyagnak számító retinolról (más néven A-vitamin), illetve származékairól sem.
A retinol, illetve retinolszármazékok nemcsak a kollagéntermelés fokozásában és a bőr feszesítésében segíthetnek, hanem a hegek, pigmentfoltok halványításában illetve a pattanásos bőr kezelésében is. Mivel egy erős aktív hatóanyagról van szó, fontos, hogy a retinolos termékeket is fokozatosan vezessük be a rutinunkba, eleinte csak heti egy-két alkalommal használjunk ilyen termékeket, és alacsony hatóanyag-tartalmú változatot válasszunk.
Érdemes lehet beruházni egy szemkörnyékápolóra, illetve éjszakára, különösen a szárazabb bőrűek számára beválhatnak a jó minőségű arcolajak is. Akinél a fokozott bőrszárazságot érzékenység is kíséri, annak érdemes olyan szérumokat, illetve hidratálót keresni, amelyben ceramidok, centella, hialuronsav, zöld tea, aloe vera vagy feketekömény-olaj található.
Legyen célja a rutinunknak
Rutinunk kialakításánál elsősorban azt vegyük figyelembe, hogy melyek azok a bőrproblémák, amelyeket kezelni szeretnénk (érzékenység, fokozott szárazság, zsírosodás), illetve hogy mi a rutinunk célja (pigmentfolt-halványítás, öregedésgátlás, bőrnyugtatás), és ehhez képest válasszuk ki a termékeket és a hatóanyagokat. A lényeg, hogy nappalra ne maradjon el a hidratálás és a fényvédelem, este pedig tisztítsunk duplán és szintén hidratáljunk.