Az antibiotikumrezisztencia-válság már a jelen, hiszen évente közel ötmillió ember halálához járul hozzá. Ám nem a baktérium az egyetlen mutálódó kórokozó, amely miatt aggódnunk kell: egyes kutatók szerint a gombás fertőzések is képessé válhatnak az alkalmazkodásra, így világjárványt okozva – mondta el Norman van Rhijn molekuláris biológus a Science Alertnek.
Már most évente több millió életet követel
Az angliai Manchesteri Egyetem munkatársa arra ösztönzi a kormányokat, a kutatóközösséget és a gyógyszeripart, hogy „tekintsenek túl a baktériumokon”. A gombás fertőzések ugyanis – mint ahogy azt a The Lancet című folyóiratban megjelent levelükben írják – túl sok kezdeményezésből kimaradnak az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben.
Mint fogalmaznak, „sürgős figyelem és fellépés nélkül néhány különösen kellemetlen gombás fertőzés, amelyek már most is évente 6,5 millió embert fertőznek meg és évente 3,8 millió emberéletet követelnek, még veszélyesebbé válhat.”
Az elmúlt évtizedekben számos gyógyszerrezisztencia-probléma az invazív gombás betegségek következménye volt
– írják van Rhijn és kollégái, akik kínai, holland, osztrák, ausztrál, spanyol, brit, brazil, amerikai, indiai, török és ugandai intézményekben dolgoznak.
2022-ben az Egészségügyi Világszervezet közzétette a gombák kiemelt kórokozóinak listáját. Az emberi egészségre legveszélyesebbnek ítélt kórokozók közé tartozott az Aspergillus fumigatus, amely penészgombából származik és a légzőszerveket fertőzi; a Candida, amely élesztőgombás fertőzést okozhat; a Nakaseomyces glabratus, amely az urogenitális traktust vagy a véráramot fertőzheti; illetve a Trichophyton indotineae, amely a bőrt, a hajat és a körmöket fertőzi meg. Ezek a kórokozók az idősebbek, valamint az immunhiányos emberek számára jelentik a legnagyobb kockázatot.