Cipő nélkül az utcán
Csak kevesen járnak így, és ennek megvan a maga oka. Nem csupán azért járunk cipőben, mert így szocializálódtunk, vagy mert szeretjük a szép cipőket, hanem azért is, mert a lábbeli megvéd minket nagyon sok kellemetlenségtől, veszélytől.
Fertőzésveszély
Magyarországon sem ismeretlen a leptospirózis-fertőzés. Ezt úgy lehet elkapni, hogy fertőzött állatok vizeletével szennyezett földre vagy vízbe lépünk.
A nyilvános fürdőkben, medencéknél, strandoknál, uszodákban sajnos könnyen összeszedhetünk valamilyen lábgombát is. A sokak által használt, langyossá melegedő víz kiváló élőhely a bőrgombáknak.
Csípésveszély
Mindenkivel megeshet, hogy összetűzésbe keveredik egy szúrós, csípős rovarral. A méhek, darazsak csak akkor szúrnak, ha életveszélyben érzik magukat, ha például rájuk lépünk a fűben. A méhek például a kisebb virágokban táplálkozhatnak, egyes darázsfélék pedig a földben fészkelnek, így előfordulhat, hogy akaratlanul is átgázolunk rajtuk.
A szúnyogok csípése sem kellemes, főleg mondjuk talpon vagy a lábujjak között. A kullancsok miatt is tanácsos lábbelit húzni! A közhiedelemmel ellentétben nem csak erdőben vagy mezőn akaszkodhatnak ránk, hanem városi parkban vagy a saját kiskertünkben is. Sajnos nagyon sok betegség kórokozóját hordozza magában, és ezek közül csak a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen lehet oltással védekezni.
Kellemetlen célpontjai lehetünk mezítlábasan az atkáknak is. A fűatka nagyon pici, és nagyon sok apró viszkető csípést hagy maga után akár a szabadon hagyott lábfejen is. A hangyacsípés sem kellemes - márpedig a mezítláb mászkálás során ránk sodródhatnak ezek a kis rovarok.
Szilánkok, égések
Rozsdás szög, üvegszilánk, éles kavics, tüske, szálka - ilyesmiktől is védi a lábunkat a lábbeli. Akarattal biztosan nem lépünk ilyenbe, de a fűben, homokban nem könnyű észrevenni a szúrós tárgyakat. Elég, ha csak annyira áll ki a hegyük, hogy ha ránehezedünk a testsúlyunkkal, akkor megvágjuk magunkat. Ilyen esetben érdemes orvoshoz menni és tetanuszoltást kérni, nehogy vérmérgezést kapjunk.
A felforrósodott talaj akár égési sérüléseket is okozhat. Biztosan sokan tapasztalták már, hogy nyáron az aszfalt, a kövek, a homok olyan forró lehet, hogy felszisszenünk a fájdalomtól, ha rálépünk. A talp égési sérülése nagyon kellemetlen, mert az ember képtelen a fájdalom miatt járni, pedig erre - lássuk be - elég gyakran szükségünk van. A gyógyulásig folyton csak feküdni, vagy sántikálva, fél lábon ugrálva közlekedni pedig nem mindenki tud.
Mezítláb otthon
Bár kétségtelenül otthon nem szól meg minket senki, ha mezítláb vagyunk, de baleseteket okozhat a lábbeli hiánya. A nedves kövön például mezítláb elcsúszhatunk, van, aki igen gyakran rúg bele mezítláb a szekrény sarkába vagy az ágy lábába...
Mezítláb néhány otthoni munka is nehézkes: például próbált már cipő nélkül létrára mászni? Nemcsak kényelmetlen, de ha fából van a lajtorja, akkor még egy-két szálkát is beszerezhetünk.
A kiskertben is csak módjával legyünk lábbeli nélkül. Valóban biztonságosabb egy gondozott, sérülést okozó tárgyaktól mentes helyen mászkálni csupasz talppal, mint például az utcán, de azért a kertészeti munkáinkat inkább zárt cipőben végezzük. Ha például kapálunk, akkor elég egy rossz mozdulat, és máris felsérthetjük a lábunkat. Fűnyíráskor a gép követ, drótdarabot dobhat a lábunkra, de még az is megtörténhet - mint ahogy sajnos néha meg is történik - hogy elszabadul a forgókés.
Óvintézkedések
- Legyünk beoltva tetanusz ellen. Célszerű emlékeztető oltást adni 10 évenként.
- Ha szabadban vagyunk mezítláb, akkor kenjük be napvédő krémmel lábfejünk tetejét és talpunkat is, hiszen leéghetnek. Bár ritkán alakul ki bőrrák a lábon, de ha nem kezelik időben, akkor a bőrrák is halálos.
- Viseljünk strandpapucsot medencék, öltözők és strandok közelében, hogy megakadályozzuk az elcsúszást, illetve megvédjük lábunkat a fűben bujkáló láthatatlan éles tárgyaktól és megelőzzük a baktériumok és más kórokozók elszaporodását, melyek lábgombásodást, szemölcsöt vagy egyéb lábproblémákat okozhatnak.
- Cukorbeteg emberek soha ne közlekedjenek mezítláb, mert előfordulhat, hogy nem érzik, ha megsérülnek.
- Rendszeresen vizsgáljuk át lábunkat, és ha valamilyen szokatlan szemölcsöt, bőrkeményedést, benőtt körmöt, gyanús anyajegyet vagy foltot találunk, forduljunk orvoshoz, mert könnyebb a megelőzés, mint a kezelés.
- Adassuk be magunknak a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás elleni oltást, szabadban használjunk rovarriasztó krémet vagy spray-t.
- Legyen nálunk fertőtlenítő és sebtapasz, hogy a sebeinket el tudjuk látni minél hamarabb. Ha piros folt, gyulladás, fájdalom keletkezik a sérülés helyén, akkor forduljunk orvoshoz!