A napégéssel összefüggő fájdalom a TRPV4 nevű molekula gátlásával nagymértékben csökkenthető - derült ki az egér- és emberi bőrmintákon végzett kísérlet során.
A Proceedings of the National Academy of Sciences legutóbbi számában megjelent kutatás vezetője, Dr. Wolfgang Liedtke, a Duke Egyetem Orvosi Karának munkatársa elmondta, hogy ha sikerül jobban megérteni a napégést, az segít a napégés okozta ideiglenes fájdalom alaposabb feltérképezésében is. A napégés növeli a bőrrák kockázatát. Az állapotot leggyakrabban az ultraibolya B (UVB) sugárzás okozza. A mostani kutatás kimutatta, hogy a TRPV4 fontos szerepet játszik az UVB sugárzással összefüggő napégés okozta fájdalom kialakulásában.
A tanulmány társszerzője, Dr. Martin Steinhoff bőrgyógyász professzor azt is hozzátette, hogy az eredményeknek köszönhetően a TRPV4 molekula új célponttá válhat a napégés illetve a bőrrák és más napsugárzás okozta krónikus bőrkárosodások megelőzésében és kezelésében. Igaz, a szakértő szerint még sok kutatásra lesz szükség ahhoz, hogy a TRPV4-gátlók valóban a napvédő szerek arzenáljának tényleges, új összetevőivé válhassanak.
"Óvatosnak kell lennünk, mert először ki kell derítenünk, hogyan hat a TRPV4 gátlása a bőrben zajló egyéb folyamatokra" - magyarázta Liedtke.
Leégett a bőröm, mit tegyek?
Ne tegyük ki a leégett bőrt további hatásoknak: kerüljük a napot, töltsük az időt inkább árnyékban addig, míg a bőrünk helyre nem jön, azaz a pirosságból nem lesz egészségesebb barnaság. A nagy folyadékveszteség miatt fokozottan fontos lehet a folyadékpótlás - leginkább tiszta víz formájában. Mivel a bőr tapintásra gyakran forró, ezért a hideg vizes borogatás vagy a hideg vizes tusolás kifejezetten kellemes lehet, emellett a fájdalmat is csillapíthatja. A hűsítő fürdőkön kívül a fájdalmas bőr lokális gyulladásgátlókkal történő kezelése is javasolt. Még véletlenül se kenjünk az égett részekre kőolajszármazékokat tartalmazó krémeket és balzsamokat, és a házi módszerekkel is legyünk óvatosak! A hideg tejtermékek hűsítik a bőrt, és zsírtartalmuk is jót tesz a feszülő, száraz bőrnek, ám a gyógyulási folyamatban nem vesznek részt, nem csökkentik a gyulladást sem.