Gyerekek esetében nagyon ritkán fordul elő, főként a 30 feletti felnőttek esetében jelenik meg, általában minden második embernél. A cseresznye vagy senile angiomát Campbell de Morgan-foltnak is nevezik az után a brit sebész után, aki először tanulmányozta még a 19. században.
A cseresznye-angioma kialakulása
A cseresznye-angioma a legtöbb esetben piros színű, de lehet lila vagy kék is. Ha nyomást helyezünk rá, többnyire fehérré változik. Szabályos kör alakúak, sima puha a tetejük. A test bármely részén megjelenhetnek, de leggyakrabban a mellkason, a hason és a háton találkozhatunk velük.
Kialakulásuk oka még nem ismert az orvosok számára, de nagy a valószínűsége, hogy genetikai eredetű. Az ember kora szintén tényező lehet, mivel számuk 40 év felett megnő. Egyes kutatások szerint az angioma brómmérgezés vagy -túladagolás következménye is lehet, amely vegyület megtalálható a gyógyszerekben, sőt élelmiszeripari termékekben is. Erre nézvést csak feltételezések vannak, bizonyítékokkal még nem sikerült alátámasztani a hipotézist.
A cseresznye-angioma főként esztétikai problémát okoz
Az angioma megjelenésekor nem feltétlenül kell orvoshoz fordulni, mivel az esetek döntő többségében jóindulatú. De ha egyszerre több is megjelenik, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni, mert akár májproblémára is utalhat.
A cseresznye-angiomát nem kezelik, egyedül szépészeti beavatkozás céljából távolítják el. Erre többféle megoldás is létezik a hagyományos sebészeti eljárástól kezdve a lézeres műtétig. Az orvosok azonban figyelmeztetnek, hogy senki se próbáljon otthoni körülmények között megszabadulni az angiomától. Egyrészt az orvosnak először meg kell állapítania, hogy valóban csak egy ártalmatlan tumorról van szó. Másrészt az olyan megoldások, mint a lefagyasztás vagy a leborotválás fájdalmas lehet, és nagy a fertőzés veszélye is.
Forrás: medicalnewstoday.com