Bár a kezek bőrét folyamatosan igen sok "atrocitás" éri - a különféle hő- és mechanikus hatások, a szennyeződések, a vegyi anyagok mind-mind károsítják -, a téli hideg gyakran nemcsak esztétikai problémákat, hanem "egészségügyi" bajokat is okoz. Ebben az évszakban gyakori, hogy a kezünk bőre kiszárad, a száraz bőrön fájdalmas repedések keletkeznek.
Ennek oka általában a zsírhiány, amit a gyakori szappanos kézmosás, a háztartási munkák (mosogatás, mosás) idéznek elő, mivel a szappanok, a mosó- és mosogatószerek mintegy kioldják a bőr zsírtartalmát.
A háztartási munkáknál használjunk gumikesztyűt.
Ha szervezetünk már képtelen az elveszett zsírtartalmat pótolni és ezt a bőr kisebesedése, érdessé válása is jelzi, használjunk rendszeresen kézápoló készítményeket, krémeket, balzsamokat.
E készítményekkel alkalmanként egész kezünket ápolhatjuk, hiszen segítségükkel eltávolíthatjuk az elhalt sejteket, puhává, üdévé, feszessé varázsolhatjuk kézfejünk bőrét is.
Kivörösödés
A kezek kivörösödése sokaknak jelent komoly szépségápolási feladatot.
A problémát általában a háztartási munka miatti túlzott igénybevétel, illetve az okozza, hogy a bőr tágult hajszálerei több vért tartalmaznak, így a kezekben a vér áramlása lassúbb a kelleténél. A kivörösödött kézfejeket kézbalzsammal kell rendszeresen ápolni, illetve óvakodni kell a nagy hőingadozásoktól, a túl forró és a túl hideg víz használatától.
Télen, mielőtt a szabadba megyünk, mindig krémezzük be a kezünket (várjuk meg, míg a krém beszívódik, s csak azt követően húzzunk kesztyűt).
Körömápolás
Az ápolt körmök a kéz díszei. A szép köröm fényes, sima, áttetsző, fehéres-rózsaszín árnyalatú, lemezének szabadon álló vége fehéres.
A körömápolást mindig fürdés, illetve a körmök langyos vízben történő kiáztatása után végezzük. Ne ollóval kurtítsuk meg a felpuhult szaruréteget, hanem körömreszelővel (ha lehet, naponta igazítsuk formára körmeinket).
A körömágy fölötti bőrt ne vágjuk ki, hanem manikűreszközzel óvatosan toljuk vissza. Csak szárazra törölt körmöt lakkozzunk. Minden réteget hagyjunk megszáradni.
A száraz körmöket egy ideig ne lakkozzuk, tartózkodjunk a vegyszerekkel, tisztítószerekkel történő érintkezéstől (ezek ellen is véd a gumikesztyű).
Akinek repedezik, törik a körme, egyen sok gyümölcsöt, zöldséget, esetleg kérje manikűrös szakember tanácsát. Vitaminkészítményeket csak a háziorvos javaslatára fogyasszunk. VI.évf./12.sz.