Télen is fontos a naptej használata

A téli bőrápolásról a legtöbb embernek csupán a hideg miatt kiszáradt kezek, illetve a kirepedezett ajkak extra hidratálása jut eszébe. Pedig legalább ennyire fontos a megfelelő UV-védelem is.

Egészségünk megőrzésének, illetve a rák megelőzésének egyik alappillérre, hogy megóvjuk bőrünket az UV-sugárzás káros hatásaival szemben. Fontos tehát a direkt napfényt és a leégés elkerülése, de a szoláriumozás sem ajánlott – hívta fel a figyelmet egyik közelmúltbeli posztjában a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

Nagyon fontos lenne, ha mindenki tudatosítaná magában, hogy az UV-védelemre a téli hónapokban is szükség van. De pontosan hogyan óvhatjuk meg a bőrünket ebben az időszakban? Az NNK infografikája az alábbiakat ajánlja:

  • Használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet.
  • Napsütés esetén viseljünk napszemüveget.
  • Havonta végezzünk önellenőrzést és mérjük fel anyajegyeink állapotát.
  • Évente legalább egyszer vegyünk részt egy bőrgyógyászati szűrésen.

A téli sportok szerelmeseinek mindezeken felül azt sem árt tudniuk, hogy a havas felületek visszaverik a napfényt, így jelentősen fokozzák a leégés kockázatát.

anya bekrémezi kislánya arcát
A hideg ellenére sem szabad megfeledkezni a megfelelő UV-védelemről. Fotó: Getty Images

Hogyan válasszunk fényvédő krémet?

Korosztálytól függetlenül mindenkinek fokozott figyelmet kellene fordítania a napégés megelőzésére, illetve az UV-sugárzás káros hatásainak mérséklésére. A fényvédő szerek SPF-száma (Sun Protection Factor) azt mutatja meg, hogy az adott termék használatával mennyi időt tölthetünk a napon anélkül, hogy leégnénk. A védelem idejét egy egyszerű képlettel kiszámolhatjuk: a bőr saját égés elleni védelme (perc) * SPF érték = a napon leégés nélkül eltölthető idő (perc). Ha tehát a bőrünk 10 perc napon való tartózkodás után égne le naptej nélkül, akkor egy 15 SPF-es krémmel összesen 150 percig tartózkodhatunk a napon a leégés komolyabb veszélye nélkül – magyarázta az Egészségvonal cikke. „A gyakorlatban azonban ennél gyakrabban érdemes bekenni magunkat, illetve világos, érzékeny bőr esetén ajánlott magasabb faktorszámú fényvédőt használni” – írták.

A lényeg tehát az, hogy mindig a bőrünk egyéni érzékenységéhez, valamint a napon eltöltött idő tervezett hosszához mérten válasszunk fényvédőt. Léteznek rövid (6-8-10 SPF), közepes (10-30 SPF), erős (30-50 SPF), valamint nagyon erős (50+ SPF) UV-B-védelmet adó termékek is. Fontos, hogy ezeket s szereket a megfelelő vastagságban vigyük fel a bőrünkre, és rendszeresen ismételjük meg a krémezést. Az első felkenés vagy befújás után pedig minimum 20 perc szükséges ahhoz, hogy a hatóanyagot rendesen felszívja a bőrünk és kialakuljon a védőhatás.

Fontos kiemelni továbbá, hogy a gyerekek bőre érzékenyebb a felnőttekénél, így ők könnyebben leéghetnek. 6 hónaposnál fiatalabb kisbabák esetében azonban nem ajánlott fényvédő krémet használni. Az ő bőrüket tehát úgy óvhatjuk meg aa legegyszerűbben, ha távol tartjuk őket a direkt napsugárzástól, illetve UV-védelemmel ellátott ruhadarabokba öltöztetjük őket. Félévesnél idősebb gyerekeknek pedig a legmagasabb faktorszámú, kifejezetten érzékeny bőrűeknek ajánlott termékek közül érdemes választani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra