A bőrgyógyászati diagnosztikában komoly előrelépést jelent a mesterséges intelligencia megjelenése. A speciális szoftver sokoldalú elemzésre képes, illetve mély tanulási algoritmussal működik, így "tanulni" is tud a példákból és tapasztalatokból. Ez pedig óriási előny az anyajegyszűrés területén. Az új technológiát dr. Rózsa Annamária , az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza mutatta be.
A mesterséges intelligencia előnyei
A speciális program fejlesztése során 100 algoritmust alkalmaztak a legfontosabb tulajdonságok - a forma, a szerkezet és a szín - azonosítására. A rendelkezésre álló algoritmusok körülbelül 800 diagnosztizált melanóma képét elemezték, majd a többváltozós statisztikai analízis folyamán lehetségessé vált a jó- és a rosszindulatú elváltozások közötti különbségek megállapítása.
Ez a technika két okból lehet nagyon fontos. Az egyik, hogy a teljes testtérképes anyajegyszűrő eszköz képes két, különböző időben készült képet összehasonlítani, mérni tudja az anyajegy méretét, valamint felismeri annak szerkezeti és színbeli változásait. Az elemzéseket akár párhuzamosan is képes elvégezni. A másik, hogy ezzel a vizsgálattal nem szükséges olyan időpontot várni, amikor a szakorvos is jelen van, így a felismerés nagyon gyorsan megtörténhet. Ugyanakkor tudni kell, hogy a számítógéppel támogatott diagnosztikai módszer - az úgynevezett bőrrákelőszűrés - nem helyettesítheti az orvosi diagnosztikát, inkább egy második véleménynek kell tekinteni. A számítógép mindazonáltal képes felhívni az orvos figyelmét a szokatlan elváltozásokra , így gyorsabban megtörténhet a veszélyeztetett páciens kivizsgálása.
Mit elemez a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligenciával ellátott program egyszerre két képet tud betölteni és vizsgálni, illetve összehasonlítani. Eltünteti a zavaró tényezőket - például a szőrszálakat - a képről. Megpróbálja az anyajegy határait pontosan meghatározni, ami az egyik legnehezebb feladat. Ha ez nem sikerül, akkor javaslatot tesz, de akár manuális beállítással is lehetséges a határok meghatározásának korrigálása. A program az átmérőket megmérve kiszámítja az anyajegy felületi területét és körméretét is. Az anyajegy szabályosságát az elváltozás határai alapján értékeli. Vizsgálja továbbá az anyajegy szerkezetét és színeit is.
A program a diagnosztikai algoritmusok alkalmazásával egy fehér-sárga-piros skálán sorolja be az elváltozást. Így jelöli, hogy jó- vagy rosszindulatú-e. A fehér színnel jelzett bőrképlet nem veszélyes. A sárga szín kissé atípusos elváltozásra utal, amelyet bizonyos időközönként ajánlott ellenőriztetni. Piros színű jelzés esetén pedig már rosszindulatúságra gyanakodhatunk. A program által készített képeket és elemzéseket minden esetben ellenőrzi egy szakorvos is.
Kinek javasolt a bőrrákelőszűrés?
Aki azt tapasztalja, hogy egyik anyajegyének színe, alakja vagy mérete megváltozott, és szeretne mielőbbi diagnózist kapni, annak ajánlott elmenni az előszűrésre. A rosszindulatú elváltozások - adott esetben a melanóma - mielőbbi diagnosztizálása, a kóros anyajegy eltávolítása és az esetleges kezelés ugyanis egyaránt a teljes gyógyulás feltétele. Az automatizált bőrrákelőszűrés a gyorsasága miatt jelent komoly segítséget, hiszen az így készült fotókhoz online szakorvosi értékelés is tartozik.