A károsodás többnyire végzetes: a pigmentsejtek károsodása a betegség elején ugyan még visszafordítható lehet, de később a pigmenttermelő sejtek végleg elpusztulnak.
A betegség gyakoribb a sötétebb bőrűeknél, kiváltó oka azonban nem ismert, 40 százalékos eséllyel a genetikai adottságok miatt alakulhat ki.
Ha a vitiligo tünetei mögött valamilyen konkrét okot ki tudnak mutatni, akkor már nem beszélhetünk vitiligóról. Sok olyan betegség van ugyanis, ami megtévesztésig hasonlít a vitiligóra. Klinikai diagnózissal bizonyosodnak meg róla az orvosok: jellemzően már a tünetek alapján azonosítani tudják a betegséget .A betegség fehér foltok megjelenésével kezdődik, melyek leggyakrabban a kezeken, a kézháton, a lábháton, az arcon, a száj környékén, a nemi szervek környékén jelennek meg.
A vitiligo pigmenthiánnyal járó betegség
Van a vitiligónak egy úgynevezett univerzális formája is, amelynél az egész test kifehéredik, csak egy-egy barna folt marad vissza.
A betegség kezdeti szakaszában a foltokat érdemes szteroid krémmel és úgynevezett calcineurin-inhibitor kenőccsel kenegetni. Ezekkel viszonylag jó arányban lehet repigmentációt elérni, a foltok visszapigmentálódhatnak. A kezelések kiegészítésként az orvosok vitaminok szedését szokták javasolni, főleg a C és D-vitaminét . Fontosak az antioxidánsok is, például a szelén.
Ha valakinek a génjeiben kódolva van és meg is jelenik a kórkép, akkor nem lehet megelőzni. A betegség legkomolyabb szövődménye a melanoma , de a leégés és a felhólyagosodás is problémát okozhat.
Ha többet szeretne megtudni erről a betegségről, a Betegségek A-Z szócikkében tájékozódhat.