A COPD tüdőtágulatra vagy krónikus hörghurutra utal, a kimerültség mellett fő tünetei közé tartozik a köhögés, a zihálás és a légszomj. A tünetek gyorsan súlyosbodhatnak, ami rendkívül megnehezítheti a légzést. Ilyen esetben a beteg kórházi kezelésre szorul.
A European Respiratory Journal legfrissebb számában publikált kutatásban az ausztrál adelaide-i Repatriation Általános Kórház munkatársai Dr. Johanna Paddison vezetésével 83 COPD-s beteget vizsgáltak, és kimutatták, hogy a legsúlyosabb kimerültséget tapasztalók esetében közel 14-szer nagyobb annak kockázata, hogy 20 hónapon belül kórházi kezelésre szorulnak, mint azok esetében, akik a legkisebb fokú kimerültséget tapasztalják. Ráadásul minél súlyosabb volt a kimerültség, annál hosszabbnak bizonyult a kórházi kezelés időtartama. A kutatók ez alapján úgy vélik, hogy a kimerültség szintje összefüggésben áll a COPD súlyosságával, és a kimerültség hatékony előjele a kórházi kezelés szükségességének az ilyen betegekben.
A kimerültség a légszomj után a COPD második leggyakoribb tünete. A kimerültség fizikai és mentális tünetekkel, például energiahiánnyal és rossz koncentrációs készséggel járhat.