Leonard Nimoy 2014 januárjában jelentette be, hogy COPD-ben, azaz krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenved. Ekkor már három évtizede leszokott a dohányzásról, a Twitteren mégis innentől kezdve arról írt , hogy nem érdemes dohányozni, bár ő se tette volna. Állapota idén február végén rosszabbodott, ezért kórházba kellett szállítani. Végül február 27-én otthonában érte a halál.
Ő volt az Egyesült Államokban diagnosztizált 15 millió COPD-s eset egyike. De mit is jelent ez valójában? A színészre emlékezve a Scientific American közölt összefoglalót a betegséggel kapcsolatosan.
A betegség egy igen egyszerű vizsgálat után diagnosztizálható: a spirometria keretében azt mérik fel, hogy a beteg milyen mennyiségű levegőt tud ki-, illetve belélegezni. A betegség tüneteit különböző, a légutakat tágító gyógyszerekkel lehet enyhíteni, de a betegségre ma nincsen ismert gyógymód.
A COPD világszerte nagy gondot okoz. 2012-ben az összes halálozás mintegy 6 százalékáért felel a betegség, ez az adott évben körülbelül 3 millió COPD-s beteg halálát jelentette. Az elhunyt betegek közel 90 százaléka szegény országban él a WHO felmérései szerint . Gyakori az olyan népesség körében, ahol még hagyományos kályhák, tűzhelyek segítségével készítik az ételeket, ahol a füst elvezetése nincs megoldva. Hozzájárul az is, ha egy országban magas a légszennyezettség. Felmérések azt mutatják, hogy a betegség a férfiakat és a nőket egyforma mértékben érinti.