A tüdőgondozó az új, hatékonyabb gyógyszerek megjelenésével újabb kampányt szervez a leszokni vágyóknak.
A székesfehérvári tüdőgondozóban havonta mintegy húsz-harminc, dohányzásról leszokni szándékozó pácienst kezelnek, tájékoztatta lapunkat dr. Kató Ernő belgyógyász, tüdőgyógyász szakorvos, hozzátéve: a mostani kampány apropóját az újabb és hatékonyabb gyógyszerek magyarországi megjelenése adja. A hazai tüdőgyógyászok szokásos szakmai tanácskozásukon hallhattak az új szerekről, amelyek több sikerrel kecsegtetik a leszokni vágyókat.
Az adjunktus a tüdőgondozó által biztosított szakszerű tanácsadásra helyezi a hangsúlyt: nemcsak a nikotinfüggőséget kell csökkenteni a pácienseknél, hanem az életvitel változtatását is el kell érni náluk. A program komplexitását biztosítja az is, hogy a jelentkezők tüdőszűrésen esnek át, vizsgálják a légzésfunkciójukat és elvégzik az EKG-t is. Igyekeznek a program keretében minél több COPD-beteget felkutatni, ugyanis Fejér megyében az ismert négyezer beteg csak kis hányadát teszi ki a statisztikailag becsülhető összes betegnek.
A szakorvos kilenc évig maga is erős dohányos volt, nehézlégzés miatt spontán szokott le a cigarettáról, így igazán át tudja érezni a leszokást választók küzdelmét az évek alatt kialakult függőség és megszokás legyőzése miatt.
A programra jelentkezőknek el kell dönteniük, hogy le akarnak szokni, s ezután célszerű a háziorvosuktól beutalót kérniük a tüdőgondozóba, majd a 22/314-566-os telefonszámon időpontot egyeztetniük. Dr. Kató Ernő adjunktus azért is javasolja a szakrendelő felkeresését, mert a statisztikák szerint csupán kétszázalékos az esély a leszokásra akkor, ha valaki saját erejéből próbálkozik, ugyanakkor szakorvosi segítséggel, a modern gyógyszerekkel és új módszerekkel az arány akár 30-40 százalékos lehet.
A dohányosok számos szövődménnyel kénytelenek szembenézi az idő múlásával, orvostól orvoshoz járnak, gyógyszereket szednek, míg az alapproblémájukra nem születik megoldás. A betegségek megelőzésén túl a pénzügyi kérdéseket sem árt végiggondolni: egy dohányos havi 15-20 ezret költ szenvedélyére, ami éves szinten százezres, évtizedeken át milliókban mérhető pluszkiadást jelent.
2007-08-23 14:04
Forrás: Weborvos Sándor Judit