A civilizált világ egyik újabban felismert, tömegesen terjedő betegsége a COPD (krónikus romboló tüdőbetegség). Szemben a daganatos betegségekkel, amelyek jelentős része gyógyítható vagy tartósan jó állapotban tartható, ez a kór gyógyíthatatlan. A betegség fellobbanásakor elsősorban szóba jöhető gyógyszer egyéb károsodások sorát indíthatja el.
A beteg mindennapi életéhez a legfontosabb, nélkülözhetetlen segítség az oxigén bevitele, de a tb újabb rendelete előírja, hogy az ehhez szükséges készülék (pl. concentrátor) kölcsönzésének engedélyezését hathavonta ismételten engedélyeztetni kell. Erről a rendeletről dr. Daubner Mónika, az OEP főosztályvezetője egy június 15-i keltezésű levélben tájékoztatta az érintetteket, jó egészséget kívánva. A COPD-kórban szenvedőnek legjobb esetben tíz napja van arra, hogy felkeresse családorvosát, annak beutalójával a feljogosított szakorvost és ismételten elvégeztesse az előírt vizsgálatokat, "természetesen" leróva a vizitdíjat, mert ők kimaradtak a mentességet élvezők köréből. Mikor mindezzel végzett, hátravan még a vény eljuttatása a szolgáltatónak.
Mivel a beteg a kórlefolyás lejtmenetében törvényszerűen egyre rosszabb állapotba kerül, miért kell maradék egészségét komolyan veszélyeztetve ezt a kálváriát végigszenvednie? Mire jók ezek az értelmetlen vagy nem átgondolt intézkedések?
(2007.07.26. 10:12)
Dr. Szentmiklósi Péter - Népszabadság