Ioannis Kouris és Dimitris Koutsouris, a görög National Technical University kutatói szerint teljesen mindegy, hogy valakinél miért (dohányzás, genetika vagy fertőzések) alakult ki a COPD , az ugyanis, hogy mitől lesznek rosszabbak a tünetek, a legtöbb betegnél azonos. A por, a szmog, a szén-monoxid és egyéb, a levegőben lévő toxinok ugyanis súlyosbíthatják a betegséget.
A szakemberek szerint az COPD-sek (illetve más krónikus légzőszervi betegségtől, például asztmától szenvedők) előre felkészülhetnek, vagy akár teljesen el is kerülhetik ezeket a környékeket.
Elméletüket Athénban, az egyetemi kampuszon tesztelték: egyrészt szenzorokat helyzetek el az épületeken és a tereptárgyakon, másrészt az időjárás-jelentést is figyelembe vették, de az alany ruházatán is elhelyeztek egy-egy érzékelőt. Ezeket az adatokat az internet és az okostelefon segítségével összegyűjtötték, elemzték és továbbították.
"Ezek az adatok nemcsak a betegeknek, de a közegészségügyi és környezetvédelmi hivataloknak is értékes információkat hordozhatnak" - mondták a szakemberek, akik most egy speciális szoftver kifejlesztésén és a megfigyelési rendszer pontosabbá tételén dolgoznak.
A tanulmány az című szaklapban jelent meg.