A táplálásterápia jelentősége
A mindennapos tevékenységhez, a gazdaságos légzéshez szükséges energiát a táplálék, az elfogyasztott ételek biztosítják. Ha a táplálék megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmaz tápanyagot, megelőzhető a szervezet legyengülése, javul a teljesítőképesség. A szénhidrát (tésztafélék, kenyér, édességek) nagyon fontos energiaforrás, a fehérjék (tej, tejtermékek, tojás, halak) elsősorban a szervezet építőanyagaként és ásványisó-forrásként (mész, foszfor stb.)
szükségesek.
Kerülni kell a puffasztó ételeket, mert felnyomják a rekeszizmot, és ezáltal nehezítik a légzést.
Naponta többször kell enni, sohasem sietve, kapkodva, és egyszerre nem sokat. Érdemes elegendő időt szánni az étkezésekre.
Az alultápláltság általános következménye
Az alultápláltság rontja a szervezet védekezőképességét, amely kihat a különböző szervekre is. A seb- és csontgyógyulás elhúzódóvá válik, az ödéma-készség fokozódik. Csökken a fehérjeszintézis és fokozódik a fehérjelebontás. A vázizmok (légzőizmok is) izomereje, izomtömege csökken. Véralvadási zavarok lépnek fel; jól ismert tény, hogy az alacsony albuminszint miatt az ehhez kötődő gyógyszerek transzportja zavart szenved. A tüdőben csökken a belégzési erő, a vitálkapacitás, romlik a gázcsere. A vesetubulusok elsorvadnak, csökken a filtráció és a visszaszívás. A keringésben vérnyomásesés léphet fel. A bélfal sorvadása további felszívódási és emésztési zavarokhoz vezet. Pszichés változások, depresszió, az intellektuális képességek romlása, személyiségváltozások is kísérik.
A testsúly növelése javítja a légzőizmok teljesítményét, a ventillációt és a terhelhetőséget.
Alultáplált COPD-s betegek táplálásterápiája
Étkezés előtt a nehézlégzéses beteg használjon rövid hatású (inhalációs) hörgőtágítót, fontos az étkezés alatti nyugalmi állapot, illetve az étkezést megelőző pihenés; javasolt a magas kalóriatartalmú tápanyagok először történő elfogyasztása; előnyös több hideg étel fogyasztása (ezek ugyanis a melegeknél kevésbé okoznak jóllakottságérzést); a folyadékbevitelre csak az étkezés végén kerüljön sor.
Hazánkban számos tápszer áll vényre felírható módon rendelkezésre, melyek egy része teljes táplálékpótlásra is alkalmas. A diéta kiegészítéseként alultáplált betegek esetén a főétkezések mellett napi 2-3 alkalommal javasolt a tápszerek adása (ami napi 400-900 kcal-t jelent). A forgalomban lévő tápanyag-koncentrátumok, tápszerek az energiaforrások mellett fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat, telítetlen zsírsavakat, antioxidánsokat is tartalmaznak.
A táplálkozásterápia hatékonyabb komplex rehabilitációs program részeként, terheléses tréninggel együtt alkalmazva, mint önmagában. A rehabilitációt követően igen fontos a megfelelő fenntartó étrend biztosítása, a betegek testsúlyának megtartása, életminősége és túlélési esélyei javításának érdekében.
Maradtak még kérdései? forduljon szakértőnkhöz !