Orvoshoz járni senki sem szeret, emiatt gyakran túl későn derülnek ki súlyos betegségek. Most olyan teszteket mutatunk be, amelyeket mi magunk is elvégezhetünk, hogy kiderítsük, egészségesek vagyunk-e.
Derék-csípő arány
Bár a jókora derékbőség önmagában is jelzésértékű (sok krónikus betegség rizikóját növeli az elhízás), a derék-csípő arány még pontosabb képet nyújt az egészségi állapotunkról. Ha ugyanis ez az arány magas, akkor olyan betegségek veszélyeztetnek minket, mint a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint, a cukorbetegség. Mérjük meg a hasunkat közvetlenül a köldökünk alatt, illetve a csípőnket a legszélesebb pontján, majd a két számot osszuk el egymással. Ha a kapott érték 0,8 fölött van, érdemes orvoshoz fordulni egy teljes kivizsgálásra.
Rendszeres székletürítés
Nem árt figyelni, mennyire rendszeresen van székletünk, illetve van-e valamilyen probléma vele (fájdalmas ürítés, véres széklet, görcsös hasmenés). Ideális esetben naponta, kétnaponta kellene székletet üríteni, ha ennél ritkábban sikerül, érdemes felülvizsgálni az étrendünket: elegendő rostot és folyadékot fogyasztunk? A rostszegény étrend növeli a bélrendszeri daganatok kockázatát!
A vizelet színe
Kihullott hajszálak
Átlagosan 50-100 hajszálat veszítünk naponta, ez tulajdonképpen teljesen normális. Ám ha ennél jóval több hajszálunk hullik ki, vagy a hajhullás nagyon látványos, mindenképpen gyanakodjunk valamilyen egészségügyi problémára. A legvalószínűbb, hogy a szervezetünkben kevés a vitamin, illetve a vas , vagy túl kevés fehérjét fogyasztunk, de a hajhullásnak komoly hormonális okai is lehetnek!
Körömelváltozások
Az egészséges köröm sima, egységes és fényes felületű, rózsás árnyalatú. Minden ettől való eltérés egészségügyi gondokat, elsősorban tápanyaghiányt jelez! Ha a körmünk gyenge, töredezik, fehér csíkok, barázdák jelennek meg rajta, vizsgáljuk felül az étrendünket. Ha pedig sárgásra színeződött el , ellenőrizzük, hogy nem kaptunk-e el egy gombás fertőzést!