Első hallásra logikusnak tűnhet a feltevés, hogy cukorbetegség azért alakul ki, mert valaki túl sok cukrot eszik. Valójában azonban a túlzott cukorbevitel nem vezet feltétlenül cukorbetegséghez – hívja fel a figyelmet Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A bejegyzés emellett arra is rámutat, hogy szintén gyakori tévhit, hogy a cukorbetegségnek csak egy fajtája létezik. Valójában több különböző típusa ismert. Lássuk, melyik a három leggyakoribb.
1-es típusú cukorbetegség
Ismert inzulinfüggő cukorbetegségként is. Ennek oka, hogy egy autoimmun eredetű zavarról van szó. Az immunrendszer tévesen a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei ellen fordul, amelyek így elpusztulnak, és nem termelődik elegendő inzulin a szervezetben a vércukorszint megfelelő szabályozásához. Az 1-es típusú diabétesz nem megelőzhető, illetve a tünetek jellemzően gyermekkorban jelentkeznek először. Kezeléséhez inzulinpótlás és szénhidrátszegény diétára van szükség.
2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típus alapja, hogy a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Ezt nevezzük inzulinrezisztenciának. Idővel ebből magas vércukorszint alakulhat ki, ami hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet. A 2-es típusú cukorbetegség megelőzhető kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres testmozgással és az egészséges testsúly megőrzésével. A betegség jellemzően felnőttkorban jelentkezik. Kezelése szénhidrátszegény diétával és tablettás gyógyszerekkel történik, de krónikus és súlyos esetekben az inzulinpótlás is elengedhetetlenné válhat.
Terhességi cukorbetegség
A terhességek jelentős részében kialakul inzulinrezisztencia, illetve cukorbetegség a várandósság során zajló hormonváltozások hatására. A szülést követően legtöbbször helyreáll a szénhidrát-anyagcsere, de az érintett nők körében magas a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye későbbi életkorban.