Az American Diabetes Association adatai szerint a 20 év alatti cukorbetegek száma kb. 283 ezerre tehető, ez a szám azonban folyamatosan nő. A cukorbetegség két leggyakoribb típusa egyébként az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség. Előbbi olyan autoimmun betegség, amelynek következtében az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy sejtjeit, és leállítja az inzulin természetes termelését. Utóbbi akkor lép fel, amikor a szervezet nem reagál a termelt inzulinra.
A parents.com szakértőket kérdezett arról, milyen jelek fennállása esetén gyanakodhatnak a szülők arra, hogy a gyerekük cukorbeteg lehet.
Fontos figyelmeztető jel például, ha átalakulnak a gyerek étkezési szokásai. A cukorbetegek ugyanis jellemzően folyamatosan szomjasnak vagy éhesnek érzik magukat, függetlenül attól, hogy mennyit esznek vagy isznak. Apropó szomjúság : mivel a cukorbetegek az állandó szomjúságérzés miatt sokat isznak, gyakrabban járnak a mosdóba is. A vizeletürítés gyakoriságában bekövetkező változások tehát már gyanúra adhatnak okot.
Ugyancsak cukorbetegségre utalhat, ha a gyerek súlya látszólag minden ok nélkül látványosan megváltozik. Kiemelendő, hogy a súlycsökkenésre és a súlynövekedésre egyaránt oda kell figyelni! Az energiaszint változása szintén lehet a cukorbetegség tünete, különösen akkor, ha a gyerek a szokásosnál lassabban mozog, lomhábbnak, gyengébbnek érzi magát. Sok cukorbeteg gyereknél – főleg azoknál, akik az 1-es típusban szenvednek – gyomorproblémák is jelentkezhetnek, például hányinger, hányás, gyomorfájás.
Tipikus panasz még a homályos látás, a magas vércukorszint miatt ugyanis a szemlencse megduzzadhat, alakja megváltozik, így a gyereknek fókuszálási problémái lehetnek. A cukorbeteg gyerekek a végtagok zsibbadását, bizsergését is tapasztalhatják, és a sebeik is lassabban gyógyulnak a szokásosnál (utóbbi egyébként inkább a 2-es típusú cukorbetegségnél jellemző). Ha a gyerek hónaljánál, nyakánál sötétebb a bőr (acanthosis nigricans), vagy acetonos-gyümölcsillatú a lehelete, szintén nagy a valószínűsége a cukorbetegség fennállásának.
Fontos a korai diagnózis
Amennyiben gyermekünk a cukorbetegség tüneteit mutatja, azonnal forduljunk orvoshoz, nyilatkozta Maya Feller táplálkozástudományi szakember a parents.com-nak. „Minél hamarabb fény derül a betegségre, annál hamarabb el lehet kezdeni a kezelést, így nagy az esély, hogy megelőzhetőek súlyos szövődmények. A magas vércukorszint egyebek mellett károsíthatja az érrendszert, a veseműködést vagy az idegrendszert is. A lényeg, hogy legyünk tisztában a helyzet komolyságával, de ne éljünk félelemben” – így Feller.
A szakember arról is beszélt, hogy az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség is más és más kezelést igényel. Feller szerint szülőként az a feladatunk, hogy kézben tartsunk mindent, ami a betegséggel kapcsolatos, és megtanítsuk a gyereknek is, mire kell figyelnie, és mit kell megtennie azért, hogy jól legyen.