Sokan, amikor szembesülnek a cukorbetegség diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa ismerteti azokat a tényezőket, amelyekre mindenképp figyelniük kell a betegeknek.
A vércukorszint megfelelő beállítása
Amennyiben valakinél kiderül, hogy 2-es típusú cukorbetegségben szenved, az első és legfontosabb lépés a vércukor szintjének megfelelő beállítása. Ennek két fontos pillére a megfelelő életmód és a gyógyszeres/inzulinos kezelés. A diabetológus a legoptimálisabb kezelés kiválasztásakor figyelembe veszi többek között a vércukor szintjét, a BMI-t, életkort, társbetegségeket, illetve - ha vannak -, akkor a már kialakult szövődményeket. Fontos, hogy a glükóz értékeket rendszeresen ellenőrizze a beteg, ugyanis a rosszul beállított vércukorszint súlyos károsodásokhoz, érszövődményekhez is vezethet.
Telediabetológia: itthon még nem terjedt el
A telediabetológia itthon még újdonságnak számít, de megkönnyítheti a cukorbetegek életét. Segítségével ugyanis az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készít, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. A beteg az adatokat megoszthatja a kezelőorvosával, így ő nyomon tudja követni a vércukor szintjét, és a kapott eredmények függvényében az addigi terápia módosítását javasolhatja - magyarázza Dr. Porochnavecz.
Csak beállított vércukorszinttel lehet futni
A diabetesz kezelésében fontos szerepet játszik a rendszeres testmozgás . Edzés hatására ugyanis nő a glükóz felhasználása az izmokban és javul a sejtek inzulinérzékenysége, valamint az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa is. Fontos, hogy csakis megfelelően beállított vércukorszinttel lehet nekikezdeni a mozgásnak, és kizárólag orvosi beleegyezéssel, hiszen az edzés során beállhat a hipoglikémiás állapot, amikor a vércukorszint a normál tartomány alá csökken. Ez komoly rosszulléttel, esetleg kómával is járhat, ezért még mielőtt sportolni szeretne, kérje ki kezelőorvosa tanácsait a biztonságos testmozgás érdekében (például, hogy mennyi idővel a mozgás előtt egyen, edzés után mikor mérjen vércukorszintet).
Szigorú diéta
Amennyiben valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, az étkezésben is gyökeres változtatásokra van szükség. Nem csak a cukrot kell száműzni, de szakember által meghatározott mennyiségű szénhidrátot szabad fogyasztani, ráadásul az sem mindegy, mikor milyen felszívódású (glikémiás indexű) ételeket választunk. A cukorbetegeknek előírt diéta bonyolult lehet, ezért fontos a diabetológus mellett dietetikussal is átbeszélni az étrendet.
A test jelzései
A cukorbetegség számtalan szövődménnyel járhat, ezért kiemelten fontos, hogy a beteg vegyen részt rendszeresen szűréseken (például látás, érszűkület, veseműködés, idegi károsodás, diabeteszes láb), de azokon kívül is figyeljen teste jelzéseire. Mindenképpen el kell menni orvoshoz, ha látásromlást, szédülés t, a hőérzet romlását tapasztalja az erintett. A nehezen gyógyuló sebek, a láb bizsergése, a talpszárazság is komoly gondokra utalhatnak, Jó tudni, hogy a betegség egyik gyakori szövődménye az úgynevezett diabeteszes láb, melynek fő tünete a bizsergés, zsibbadás, a csökkent fájdalomérzet, a bőr berepedezése. Bár hétköznapinak tűnhetnek a panaszok, ezeket mindig komolyan kell venni.