A rosszul kezelt, elhanyagolt cukorbetegségnek számos súlyos következménye lehet, a látás elvesztésén keresztül az amputáción át, a belső szervek működésének zavaraiig. A fogakra, ínyre, szájüregre gyakorolt hatásokról azonban sokszor hajlamosak vagyunk elfeledkezni.
A cukorbetegség hatására a szervezet kevesebb nyálat termel, ehhez pedig hozzájárulhatnak az esetlegesen szedett gyógyszerek is, melyek szintén szájszárazságot okozhatnak. A szájszárazság következményei közé tartozik például a kellemetlen lehelet, de megnöveli a különböző fertőzésekre való fogékonyságot is (a cukorbetegek körében például gyakoribb lehet az afta vagy a szájpenész). A diabétesz az ízek érzékelésére is hatással lehet. A szájban található sebek és a kialakuló fertőzések pedig lassabban, nehezebben gyógyulnak, és többször is visszatérhetnek.
Cukorbetegség esetén a rendszeres szájápolás is nagyon fontos
A kevesebb nyál sajnos a fogak minőségére is hatással van. Mivel a nyál védő szerepet is betölt, "átöblíti" a szájüreget, és hozzájárul a kórokozók eltávolításához, ha nincs elég nyál, az a fogszuvasodás megnövekedett esélyével jár együtt. Ezek a tünetek ráadásul utalhatnak is arra, hogy cukorbetegség alakult ki nálunk.
Rendkívül fontos tehát, hogy a diabéteszesek rendszeresen járjanak fogorvosi ellenőrzésre. A fog- és ínybetegségek kezelése a vércukorszintre is jó hatással lesz, a vércukorszint könnyebben kontrollálhatóvá válik, így lelassítható annak súlyosbodása. A fogköveket is rendszeresen, félévente szedessük le!
Az otthoni szájápolást se hanyagoljuk el: naponta legalább kétszer mossunk fogat, használjunk szájvizet és fogselymet is. A műfogsorunkat is rendszeresen tisztítsuk, és ha kényelmetlennek érezzük, állíttassuk be szakemberrel. Szedjük rendesen az előírt gyógyszereket, ne hanyagoljuk el a vércukorszint ellenőrzését és tartsuk be az előírt diétát is. Emellett pedig, ha még nem tettük meg, szokjunk le a dohányzásról: a cigaretta a szájüregi panaszok és a cukorbetegséggel összefüggő problémák megjelenésének esélyét egyaránt növeli.