A cukorbetegség árulkodó előjelei

Sokan csak akkor kezdenek el odafigyelni a vércukorszintjükre, amikor diagnosztizálják náluk a diabéteszt. Vannak azonban jelek, amelyeket felismerve megelőzhetnék a tényleges betegség kialakulását.

Nemcsak magát a diabéteszt, hanem a megelőző állapotot is komolyan kell venni. Kezelés nélkül ugyanis könnyen 2-es típusú cukorbetegség lehet a vége. A Cukorbetegközpont diabetológusa, Dr. Borús Hajnal tanácsaival viszont elkerülhetjük, hogy nagyobb baj legyen.

Árulkodó előjelek

A prediabétesz kóros állapot, amely során a vércukorértékek még nem érik el a diabétesz diagnózisához szükséges határt, ám a normálisnál már magasabb tartományban mozognak. Ennek leggyakoribb oka a helytelen életmód: az érintettek nagy része nem mozog eleget, egészségtelenül táplálkozik, és ezekhez nem ritkán még túlsúly is társul.

diabétesz, cukorbetegség, vércukorszint, prediabetes, megelőzés
Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a cukorbetegséget (Fotó: 123rf)

A prediabétesz egy jelzés arra, hogy az érintett a cukorbetegség kapujában áll. Ilyenkor még van lehetőség változtatni: néhány szabály betartásával a páciens nemcsak a közérzetén javíthat, hanem az elindult folyamatot is visszafordíthatja. A helytelen életvitel folytatásával viszont szinte borítékolható a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása .

Az életmódváltás fontossága

Bár a legegyszerűbb megoldásnak a gyógyszerszedés tűnhet, az első és legfontosabb ilyenkor is az áttérés az egészséges életmódra. A prediabétesz (IR, IGT vagy IFG) kezelése tehát a személyre szabott diétával és a rendszeres testmozgás bevezetésével kezdődik. Vizsgálatok szerint akik időben cselekednek, akár 60 százalékkal csökkenthetik a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ezen kívül hasznos lehet a stresszfaktorok mérséklése, valamint az egészséges cirkadián ritmus betartása is.

Mi kerül a tányérra?

Mozgással a magas értékek ellen A diétán kívül jelentősen csökkentheti a vércukorszintet a rendszeres mozgás bevezetése is. Edzés során ugyanis több glükózt használ fel a szervezet, és csökken az inzulinigény is.

A helyes életmód egyik pillére a személyre szabott diéta . A cukor és a finomított liszt elhagyása mellett a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napszaki elosztása a legfontosabb. Érdemes elsajátítani néhány főzési praktikát, amely lassíthatja a felszívódást - kerülni kell például a pürésítést, a habaráshoz pedig inkább teljes kiőrlésű liszt használata ajánlott. Figyelni kell továbbá a rejtett cukrokra, és jobb lemondani a túlzottan feldolgozott élelmiszerekről is. A diétás tanácsokat betartva nem emelkedik túlzott mértékben a vércukorszint, így az úgynevezett éhségrohamok is elkerülhetők. Ennek hatására pedig a beteg testsúlya is normalizálódhat.

Ha mindez nem segít

Ha az életmódváltás és a célzott táplálékkiegészítők nem hozzák meg a várt hatást, gyógyszeres kezelést javasolhat az orvos. Ha az értékekben javulás mutatkozik, a gyógyszer előbb-utóbb elhagyható. A diétát és a mozgást azonban ettől függetlenül folytatni kell, hogy megelőzhessük a 2-es típusú diabétesz kialakulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra