Ha idejében személyre szabott terápiával kezelik a diabétesz felé sodródó betegeket, jó eséllyel eredményesen küzdhetünk a betegség kialakulása ellen.
Betegség a diabétesz előtt
A 2-es típusú diabétesz, az egész életet megváltoztató betegség, ezért megelőzésére igen nagy hangsúlyt kell fordítani. A betegség előtti állapotot prediabetesnek nevezik. Ekkor a vércukorértékek már megemelkedtek, de még nem érik el a kifejlett 2-es típusú cukorbetegségben előforduló szintet.
Ebben az esetben tehát arról van szó, hogy a szervezet inzulintermelése még működik, ám a helytelen életmód, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény mindennapok egy idő után oda vezetnek, hogy a diabétesz teljes mértékben kialakul, s az már nagyon komoly életminőségbeli változásokkal, és súlyos szövődményekkel - végtagvesztéssel, a trombózissal, a stroke-kal, szívinfarktussal - járhat - fejtette ki dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.
Agresszív vércukorszint csökkentéssel kivédhető a cukorbetegség
Egy friss kutatás kimutatta, hogy azoknál a betegeknél, akik kezeltették prediabéteszüket, mintegy 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki a betegség, míg a kezeletlen esetek közel kábé 70 százaléka végződik kettes típusú cukorbetegséggel. A tanulmányban a résztvevők harmadát vércukorszint csökkentő gyógyszerrel, másik harmadát életmód változtatással, míg harmadik harmadát placebóval kezelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a gyógyszeres kezelésen, illetve az életmódváltozáson átesett betegek még akkor is nagy eséllyel kerülték el a betegség kifejlődését a kezelést követő közel hat évben, ha csak rövidebb időre sikerült csökkenteni a vércukorértékeket. A placebóval kezelt csoport ellenben nem mutatott pozitív változásokat.
Az is baj, ha csak kicsit térnek el az értékek?
A kísérlet rámutatott arra, hogy már kisebb mértékű vércukorszint emelkedéssel is mindenképpen érdemes foglalkozni, hiszen megfelelő, személyre szabott kezeléssel - amely gyógyszereket és életmódbeli változásokat is jelenthet - a diabétesz kialakulása jó eséllyel elkerülhető - mondja dr. Polyák Annamária, akin szerint ebben a stádiumban még lényegesen könnyebb és eredményesebb a kezelés, mint a már kifejlődött 2-es típusú cukorbetegség esetén.
Forrás: Budai Endokrinközpont